Zjawisko płodowego podkradania glukozy

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Zjawisko płodowego podkradania glukozy

Post autor: admin. med. »

lek. Dorota Godawska
Centrum Leczenia Cukrzycy "Insumed" Kraków

Ciąża u kobiet chorujących na cukrzycę jest ciążą o dużym ryzyku. Pomimo prawidłowego wyrównania glikemii u ciężarnej, ryzyko niekorzystnych wyników położniczych (m.in. poród przedwczesny, wady wrodzone, nadmierny rozwój tkanki tłuszczowej i makrosomia noworodka) nadal pozostaje duże. Jedną z przyczyn tego stanu może być występowanie zjawiska płodowego podkradania glukozy.
Zjawisko płodowego podkradania

Zjawisko to szczegółowo przebadano u szczurów, ale istnieją pośrednie dowody, że również występuje u ludzi. Glukoza przechodzi przez łożysko z krwi matki do płodu zgodnie z gradientem stężeń. Ponieważ stężenie glukozy we krwi płodu jest mniejsze w porównaniu ze stężeniem we krwi matki, w czasie hiperglikemii u matki dochodzi do zwiększonego transportu glukozy do dziecka. Trzustka płodowa od około 7.–8. tygodnia ciąży syntetyzuje insulinę. W badaniach in vitro wykazano, że trzustka płodu matki chorej na cukrzycę jest wrażliwa na glukozę już w 12. tygodniu ciąży. Nadmierne wydzielanie insuliny przez trzustkę płodu powoduje zmniejszenie stężenia glukozy w jego krwi i zwiększenie gradientu stężeń glukozy przez łożysko. Powoduje to zwiększenie poboru glukozy od matki ("podkradanie"). U kobiet chorujących na cukrzycę w czasie ciąży, na skutek hiperinsulinemii u płodu, efekt podkradania glukozy może być bardziej nasilony i utrzymuje się również wtedy, gdy glikemia u matki jest prawidłowa.

Nadmierny efekt zjawiska płodowego podkradania glukozy może tłumaczyć również te sytuacje, w których matka w czasie ciąży ma prawidłowe wyniki testu tolerancji glukozy, a noworodek ma cechy fetopatii cukrzycowej.
Ryzyko nierozpoznania cukrzycy ciążowej

Zjawisko zwiększonego pobierania glukozy przez płód w wyniku hiperinsulinemii może mieć wpływ na nadmierne zmniejszenie stężenia glukozy u matki i w efekcie "zafałszowany" wynik testu tolerancji glukozy (oral glucose tolerance test – OGTT). W badaniu 34 kobiet chorych na cukrzycę ciążową, niestosujących insuliny, oceniano wyniki testu OGTT w 25. i 31. tygodniu ciąży. Hiperinsulinemia występowała u 21 płodów. U ich matek stwierdzono zmniejszone wartości glikemii w OGTT wykonanym w 31. tygodniu w porównaniu z testem OGTT z 25. tygodnia ciąży. Ale jedynie dla stężeń w 1. godzinie uzyskano istotność statystyczną (1. godzina: 11,2 do 9,9 mmol/l, p=0,002; 2. godzina: 8,8 do 7,7 mmol/l, p=0,158). U pozostałych matek (płodów z prawidłowym stężeniem insuliny) wartości glikemii w OGTT wykonanym w 31. tygodniu zwiększyły się w stosunku do wartości testu z 25. tygodnia ciąży.
Fetopatia cukrzycowa

Główną cechą fetopatii cukrzycowej jest płodowa hiperinsulinemia, która powoduje nadmierny rozwój tkanki tłuszczowej u noworodka, szybsze zużycie glukozy w tkankach powodujące hipoglikemię po porodzie. Nadmiar insuliny we wczesnych etapach rozwoju płodu (od 14. tygodnia ciąży) jest związany ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy ciążowej oraz masą urodzeniową dziecka powyżej 90. centyla. Wystąpienie nasilonego zjawiska płodowego podkradania glukozy u ciężarnych chorych na cukrzycę może odpowiadać za urodzenie noworodka z objawami fetopatii, mimo prawidłowej kontroli glikemii w ostatnim trymestrze ciąży. Natomiast hiperglikemia u matki w III trymestrze ciąży może dodatkowo nasilić zjawisko podkradania i przyspieszyć wzrost płodu, skutkujący nadmierną masą ciała w stosunku do wieku płodowego (large for gestational age – LGA).
Wnioski

Niezmiernie ważne jest zoptymalizowanie kontroli metabolicznej od początku ciąży, aby nie doszło do rozwoju zjawiska podkradania glukozy. A u kobiet z cukrzycą przedciążową i tych ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy ciążowej konieczne jest wcześniejsze planowanie ciąży i uzyskanie normoglikemii przed zajściem w ciążę.

Zjawisko płodowego podkradania glukozy wymaga dalszych badań. Szczególnie poznania przyczyn wczesnej hiperinsulinemii (w I trymestrze ciąży) u płodu. Określenia, czy również inne czynniki, jak na przykład aminokwasy, wolne kwasy tłuszczowe, hormony, cytokiny mogą wpływać na stymulację komórki beta (przy porodzie we krwi pępowinowej dzieci otyłych kobiet z prawidłową tolerancją glukozy stwierdzano podwyższone stężenie peptydu C).
Również rola łożyska w regulacji odżywiania we wczesnej ciąży wymaga dokładniejszego wyjaśnienia.
źródło:mp.pl
kawula89
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 29 sie 2016, o 07:10

Re: Zjawisko płodowego podkradania glukozy

Post autor: kawula89 »

Zarówno makrosomia jak i dystocja barkowa to bardzo poważne urazy okołoporodowe. Bywają niebezpieczne dla matki oraz dla dziecka. Warto wiedzieć, że w przypadku niewłaściwego zachowania lekarza w czasie porodu z komplikacjami kobieta może starać się o zadośćuczynienie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post