Uczulenie na alergeny zarodników grzybów pleśniowych a piecz

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Uczulenie na alergeny zarodników grzybów pleśniowych a piecz

Post autor: admin. med. »

Uczulenie na alergeny zarodników grzybów pleśniowych a pieczenie jamy ustnej i języka
Pytanie nadesłane do redakcji

Mam 73 lata, dzisiaj odebrałam wyniki testów z krwi na alergię. Okazało się, że jestem uczulona na grzyby (Cladosporium herbarum, Candida albicans, Alternaria, penicilium), oznaczenie w opisie to klasa 2, gdzie występuje niskie miano przeciwciał, zazwyczaj, gdzie występują objawy uczulenia. Ja już choruję od wielu lat. Moja choroba to straszne pieczenie w jamie ustnej i języka. Odwiedziłam już wielu lekarzy i każdy z nich rozkłada ręce i nie wie, co jest przyczyną mojej choroby. Być może te testy i to uczulenie jest przyczyną mojej choroby? Więc mam pytanie, czy w moim wieku (73 lata) również mogę być odczulana?
Odpowiedziała

dr n. med. Grażyna Durska
Zakład Medycyny Rodzinnej
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Poradnia Alergologiczna "Podgórna" w Szczecinie

Wymienione przez Panią grzyby pleśniowe, odpowiadają przede wszystkim za reakcje alergiczne i toksyczne ze strony układu oddechowego (astma, alergiczny nieżyt nosa, sporadycznie alergiczne zapalenie spojówek).

Swoiste przeciwciała IgE w klasie drugiej świadczą o umiarkowanej ilości przeciwciał dla badanych alergenów. Sam dodatni wynik nie upoważnia do rozpoznania alergii.

Do uczulenia na alergeny zarodników grzybów dochodzi głównie drogą wziewną. W naszej strefie klimatycznej najwyższe stężenia zarodników Alternaria, Cladosporium w powietrzu obserwuje się w okresie późnego lata. Rozwojowi grzybów sprzyja duża wilgotność i wysoka temperatura powietrza.

Grzyby znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym (produkcja serów, chleba, wina, piwa, antybiotyków). Mogą być przyczyną alergii zawodowej piekarzy, rolników, piwowarów, pracowników zakładów farmaceutycznych itp. Podawane przez Panią objawy raczej nie są wywołane uczuleniem na alergeny grzybów.

W dalszej diagnostyce warto wykluczyć:

choroby przewodu pokarmowego (wskazana konsultacja gastrologiczna)
uczulenie na nikiel i inne metale stosowane do wyrobu protez, implantów, mostków stomatologicznych (konsultacja stomatologiczna poprzedzona wykonaniem testów płatkowych w poradni alergologicznej)
nadwrażliwość na kosmetyki stosowane do higieny jamy ustnej (próba zmiany kosmetyków, testy płatkowe w poradni alergologicznej)
zakażenie Candida albicans (wymaz z gardła i języka oraz posiew mikologiczny w laboratorium bakteriologicznym – w przypadku dodatniego wyniku zastosowanie leczenia przeciwgrzybiczego)
działanie niepożądane leków, np. stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej (proszę dokładnie przeczytać ulotki dołączone do przyjmowanych przez Panią leków).

Immunoterapię z użyciem alergenów grzybów z rodzaju Alternaria, Cladosporium stosuje się jedynie u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa oraz w niektórych przypadkach astmy.

W Pani przypadku nie ma wskazań do włączenia tego typu leczenia.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post