Nadwzroczność (hypermetropia, hyperopia)

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Nadwzroczność (hypermetropia, hyperopia)

Post autor: admin. med. »

W tym typie wady wzroku, wpadające do oka równoległe promienie świetlne ogniskowane są za siatkówką. Tym samym uzyskiwany na siatkówce obraz jest nieostry. Najczęściej występuje tzw. nadwzroczność osiowa – gałka oczna jest zbyt krótka w stosunku do siły łamiącej soczewki i rogówki. Rzadziej wada ta wiąże się ze zbyt płaską soczewką lub rogówką (o mniejszej sile łamiącej). U małych dzieci występuje tzw. nadwzroczność fizjologiczna, wynikająca ze zbyt małej gałki ocznej – z wiekiem oko rośnie i wada zanika. Młode osoby (poniżej 25 roku życia) z nadwzrocznością mogą zachowywać pełną ostrość wzroku do dali i bliży – gałka oczna ma bowiem zdolność kompensacji wady akomodacją.

Akomodacja to zdolność układu optycznego oka do zmiany mocy łamiącej soczewki, tak by mogły być ostro postrzegane przedmioty znajdujące się zarówno w bliskiej jak i dalszej odległości. Proces ten odbywa się poprzez zmianę kształtu soczewki, która staje się mniej lub bardziej kulista. Wraz z wiekiem soczewka traci swoją elastyczność, a tym samym zanika zdolność akomodacji. Już w wieku około 25 lat akomodacja jest zazwyczaj niewystarczająca, by ukryć istniejącą nadwzroczność. Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na istnienie nadwzroczności ukrytej, to bóle głowy i oczu, kłopoty z koncentracją, przejściowe zamglenie widzenia – zarówno przy patrzeniu w dal jak i do bliży. Należy wówczas wykonać badanie ostrości wzroku po farmakologicznym zniesieniu akomodacji (krople – Atropina, Tropicamid). W doborze korekcji okularowej (szkła skupiające, plusowe) powinien być brany pod uwagę wiek osoby obarczonej wadą (jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci).

Osoby 40-45 letnie zazwyczaj stopniowo i niemal doszczętnie tracą zdolność akomodacji. Konsekwencją jest pogorszenie ostrości wzroku przy patrzeniu do bliży. Jest to tzw. starczowzroczność (presbyopia). Cechą charakterystyczną pacjentów z tą wadą wzroku jest odsuwanie czytanego tekstu coraz dalej. Często objawowi temu towarzyszą zaburzenia koncentracji, szybkie „męczenie się oczu”, a także bóle głowy. Pełną ostrość wzroku do bliży pozwala odzyskać korekcja soczewkami skupiającymi (plusowymi).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post