Zły cholesterol, obniżenie stężenia cholesterolu LDL

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Zły cholesterol, obniżenie stężenia cholesterolu LDL

Post autor: admin. med. »

Agresywne obniżanie stężenia cholesterolu LDL korzystne i bezpieczne
Podwyższone stężenie frakcji LDL cholesterolu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka choroby wieńcowej. Odkąd znany jest ten fakt, stosuje się profilaktykę miażdżycy naczyń wieńcowych poprzez stosowanie rozmaitych preparatów pochodzenia naturalnego i stworzonych w laboratoriach farmaceutycznych. Aktualnie kluczową rolę w prewencji pierwotnej i wtórnej choroby wieńcowej pełnią statyny, obecne na rynku już od dwóch dekad. W świetle evidence based medicine (EBM) stanowią one bardzo korzystną, a przy tym bezpieczną formę terapii. Toczące się badania naukowe koncentrują się obecnie na ocenie najkorzystniejszej docelowej wartości stężenia cholesterolu LDL, a także bezpieczeństwie stosowania statyn w jego intensywnym obniżaniu.

W przedstawionych na łamach czasopisma Lancet wynikach badania SEARCH uzyskano potwierdzenie dotychczasowego spojrzenia na korzyści płynące z obniżania stężenia frakcji LDL cholesterolu niezależnie od jego wyjściowego stężenia. Głównym celem powyższego badania było porównanie efektywności i bezpieczeństwa stosowania niskiej (20mg) lub wysokiej (80mg) dawki simwastatyny. Uczestnikami analizy było 12064 mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 80 lat z wywiadem zawału mięśnia sercowego, czyli wskazaniem do przyjmowania statyny. Za pierwotne punkty końcowe przyjęto duże zdarzenie sercowo-naczyniowe, zdefiniowane jako zgon sercowy, zawał serca, udar lub rewaskularyzację tętnic.

Po okresie obserwacji trwającym średnio 6,7 lat zmniejszenie stężenia frakcji LDL cholesterolu u chorych stosujących większą dawkę simwastatyny było większe średnio o 0,35 mmol/L w porównaniu do poprawy uzyskanej wśród osób przyjmujących dawkę 20 mg. Ta różnica w efekcie terapeutycznym znalazła odzwierciedlenie w obrazie klinicznym obu grup. Opisany powyżej pierwotny punkt końcowy wystąpił u 1477 (24,5%) pacjentów z grupy stosującej dawkę 80 mg oraz u 1553 (25,7%) osób z mniejszą dawką statyny, co oznacza redukcję ryzyka takich zdarzeń przy pomocy intensywnego leczenia nawet o 6%. Obliczono, że obniżenie stężenia frakcji LDL cholesterolu o 1 mmol/L stosując simwastatynę przynosi redukcję ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych o 22%. Ten korzystny efekt wpływ leczenia statynami na częstość zdarzeń sercowo-naczyniowych dotyczy przede wszystkim zdarzeń związanych z chorobą wieńcową. W kategorii zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych intensywne leczenie hipolipemizujące przyczynia się bowiem do zmniejszenie liczby zgonów głównie z powodu ostrego zawału mięśnia sercowego (RR 0,84; 95% CI 0,68–1,03).

Badanie SEARCH poszerzyło również wiedzę klinicystów na temat zdarzeń niepożądanych występujących w konsekwencji zwiększenia dawki simwastatyny z 20 mg do 80 mg. Na każdej wizycie kontrolnej pobierano pacjentom krew do testów laboratoryjnych stężenia aminotransferazy alaninowej i kinazy kreatynowej. W przypadku podwyższenia ich wartości przerywano tymczasowo lub zaprzestawano w ogóle podawania statyny. Leczenie odstawiano także, gdy występowały bóle lub osłabienie mięśni, wprowadzano leki z przeciwwskazaniami do ich stosowania, w związku z zaleceniami lekarskimi i na życzenie pacjenta.

Wystąpienie miopatii potwierdzono u 53 (1%) uczestników badania przyjmujących 80 mg simwastatyny i w 2 (0,03%) przypadkach osób stosujących jej mniejszą dawkę (RR 26,6, 95% CI 6,5–109,3; p<0,0001). Zwiększone ryzyko miopatii w pierwszej grupie pacjentów utrzymywało się w pierwszym roku po rozpoczęciu leczenia i zmniejszało się w kolejnych latach. Wskazuje to na konieczność dokładniejszego monitorowania chorych ze zintensyfikowanym leczeniem statynami w początkowym okresie terapii. Badania ujawniły, że wystąpieniu miopatii może sprzyjać także połączenie terapii simwastatyną i amiodaronem. Ostatecznie wszyscy pacjenci ze stwierdzoną miopatią wyzdrowieli, choć dziesięciu z nich wymagało leczenia szpitalnego.

Opisane powyżej badanie SEARCH zostało włączone do opublikowanej równolegle w czasopiśmie Lancet metaanalizy, której przedmiotem jest skuteczność i bezpieczeństwo intensyfikowania terapii obniżającej stężenie frakcji LDL cholesterolu. Jest to kontynuacja analiz prowadzonych przez Cholesterol Treatment Trialists’ (CTT) Collaboration w latach ubiegłych. Wyniki pierwotnej analizy CTT przyniosły dowody naukowe na skuteczność i bezpieczeństwo terapii statynami w obniżaniu stężenia cholesterolu LDL. Zmniejszenie jego wartości o 1 mmol/L wiązało się z redukcją o jedną piątą liczby dużych zdarzeń wieńcowych, rewaskularyzacji i zawałów niedokrwiennych w obserwacji 5-letniej.

W uaktualnionej o nowe badania metaanalizie wykazano, że zmniejszenie liczby zdarzeń sercowo-naczyniowych jest wprost proporcjonalne do całkowitej redukcji stężenia frakcji LDL cholesterolu, a dalsze jego obniżanie przynosi dodatkowe korzyści, nawet po osiągnięciu stężenia poniżej 2,0 mmol/L. Obniżenie stężenia cholesterolu LDL o każdy 1 mmol/L niesie za sobą redukcję ryzyka zdarzeń wieńcowych o jedną piątą, a o kolejne 2 mmol/L może je zmniejszyć nawet o połowę.

Przedstawiona metaanaliza nie wykazała zwiększenia częstości występowania nowotworów i umieralności niezwiązanej z chorobami serca i naczyń w wyniku zintensyfikowania leczenia statynami. W kontekście doniesień związanych z częstszymi udarami krwotocznymi mózgu po zastosowaniu agresywnej terapii stwierdzono, że wzrost ich ryzyka w wyniku leczenia jest nieznaczny i rekompensuje go uzyskana redukcja ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego.

Autorzy metaanalizy zwracają uwagę na konieczność optymalizacji schematu leczenia pod kątem minimalizacji ryzyka działań niepożądanych. Uwzględnione w niektórych wytycznych podwojenie dawek statyn wydaje się bowiem wiązać z częstszym występowaniem miopatii. W związku z tym naukowcy widzą potrzebę wykorzystania w intensywnym leczeniu hipolipemizującym nowych, silniej działających statyn (atorwastatyna, rosuwastatyna), a także dołączania do nich innych terapii obniżających stężenie frakcji LDL cholesterolu.

W skali populacyjnej statyny są aktualnie zbyt rzadko wykorzystywane w leczeniu. Istnieje zatem potrzeba, aby określić, którzy pacjenci odniosą korzyści z terapii obniżającej stężenie frakcji LDL cholesterolu i prowadzić u nich intensywne leczenie, także z wykorzystaniem silnie działających statyn.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post