Leczenie nawrotów drobnokomórkowego raka płuca

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Leczenie nawrotów drobnokomórkowego raka płuca

Post autor: admin. med. »

Leczenie nawrotów DRP

Leczenie chorych z nawrotem DRP po wcześniejszej chemioterapii lub chemioradioterapii zależy od skuteczności postępowania pierwszej linii oraz bieżącego stanu sprawności.

U chorych z nawrotem DRP po upływie przynajmniej 3 miesięcy od zakończenia wcześniejszej chemioterapii, która przyniosła obiektywną odpowiedź, można podjąć próbę ponownego zastosowania pierwotnego schematu.

W przypadku progresji choroby wyłącznie pod postacią przerzutów do ośrodkowego układu nerwowego, należy w pierwszej kolejności zastosować chemioterapię, a radioterapię rozpocząć w przypadku niepowodzenia.

Liczbę cykli chemioterapii drugiej linii wyznaczać powinna tolerancja leczenia i uzyskiwane korzyści obiektywne. Postępowanie w tej grupie ma charakter paliatywny - w wybranych przypadkach można podjąć próbę radioterapii.

Obserwacja po leczeniu

U chorych na raka płuca leczonych z założeniem radykalnym obserwacja ma na celu wczesne wykrycie nawrotu nowotworu, powikłań leczenia oraz niezależnego nowotworu pierwotnego.

W ciągu pierwszych 24 miesięcy po radykalnym leczeniu zalecane jest wykonywanie badania radiograficznego klatki piersiowej w odstępach 3-miesięcznych, a następnie jego powtarzanie co 6-12 miesięcy. Szczególnego nadzoru wymagają chorzy z cechą pN1 i pN2, a także z zatorami nowotworowymi w naczyniach chłonnych, u których istnieje zwiększone ryzyko miejscowego nawrotu choroby.

Schemat badań kontrolnych u chorych leczonych od początku paliatywnie, powinien być indywidualizowany.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post