MZ zapowiada,ułatwimy refundację leków na choroby rzadkie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

MZ zapowiada,ułatwimy refundację leków na choroby rzadkie

Post autor: admin. med. »

Sylwia Szparkowska
Kurier MP

Do końca przyszłego tygodnia powinny się zakończyć prace wewnętrzne resortu zdrowia dotyczące ułatwień w refundacji leków na choroby rzadkie – zapowiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podczas debaty „Gazety Polskiej” w Warszawie.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta

Tytuł debaty brzmiał „Czy pacjent znajduje się w centrum systemu ochrony zdrowia”. Dyskutanci zwracali uwagę, że bardzo trudno jest uzyskać w Polsce refundowany dostęp do leków na choroby rzadkie.

Wiceminister zdrowia zapowiadał, że urzędnicy w przyszłym tygodniu podejmą ostateczną decyzję czy przy finansowaniu chorób rzadkich nie zrezygnować ze stosowania tzw. progu QALY. Potem projekt ma trafić do uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwo nie ma jeszcze akceptacji resortu finansów dla swoich pomysłów.

Wprowadzenie zmian wiązałoby się, z jednej strony, z lepszym dostępem pacjentów do drogich terapii. Z drugiej jednak – ze znacznie zwiększonymi wydatkami państwa na leki, z których korzysta relatywnie niewiele osób.

Jeden rok dodatkowego zdrowia w wyniku zastosowania terapii powinno – według wskaźnika QALY – kosztować w Polsce 126 tysięcy złotych wydanych na terapię. Przy chorobach rzadkich z tego wskaźnika urzędnicy by zrezygnowali. - Przy ustalaniu wartości tego wskaźnika brana jest pod uwagę wysokość PKB. Jednak, o czym dyskutuje się już od dawna, stosowanie tego wskaźnika przy terapiach bardzo drogich, stosowanych w chorobach rzadkich, powinno być wyłączone. Ze względu na bardzo niewielką liczbę chorujących, pacjenci z chorobami rzadkimi i ultra-rzadkimi nie uzyskują refundacji swoich terapii – mówił dr Jakub Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Równocześnie zwracał uwagę, że spośród ok. 70 programów lekowych kilkanaście jest poświęconych chorobom rzadkim, dzięki czemu już teraz pacjenci z niektórymi spośród tych chorób już teraz uzyskują dostęp do refundowanej terapii.

Tombarkiewicz dodał, że w resorcie nadal trwają prace nad tzw. ratunkowym dostępem do leków, który w wielu sytuacjach także może zapewnić pacjentom z chorobami rzadkimi dostęp do terapii, których nie ma na listach refundacyjnych. – Prace trwają, są prowadzone równolegle, nie zostały zarzucone – zapewniał.

Obecny w czasie debaty prof. Henryk Skarżyński zwracał uwagę, że w opiece nad pacjentem z chorobą rzadką należy stosować skoordynowane leczenie – zarówno na poziomie diagnostyki, jak współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Pozwoliłoby to zaoszczędzić środki wydawane w różnych segmentach systemu i lepiej opiekować się pacjentem.

Zwracał też uwagę, że gdy choroba rzadka przechodzi w fazę przewlekłą, to chory nadal powinien pozostawać pod opieką specjalistycznego ośrodka, albo chociaż mieć możliwość konsultacji z nim. (Resort zdrowia co do zasady stoi na stanowisku, że leczenie pacjenta w fazie przewlekłej choroby powinien koordynować lekarz rodzinny – red.)

Problemem pacjentów z chorobami rzadkimi jest też nieustandaryzowany – przynajmniej na poziomie NFZ, produkt leczniczy i rehabilitacyjny. Nie jest określone, jaka rehabilitacja lub opieka jest potrzebna pacjentowi wtedy, gdy pozostaje on poza bezpośrednim oddziaływaniem ośrodka specjalistycznego, a przez to pacjenci wypadają z systemu.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post