Wirus EVD może przetrwać w nasieniu ponad 500 dni

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wirus EVD może przetrwać w nasieniu ponad 500 dni

Post autor: admin. med. »

Wirus EVD(wirus gorączki krwotocznej) może przetrwać w nasieniu ponad 500 dni


Mężczyzna z Gwinei, który w roku 2014 przeżył gorączkę krwotoczną ebola i był zakażony wirusem co najmniej przez 531 dni, przekazał go w tym roku dalej - poprzez kontakt seksualny, co doprowadziło do ośmiu zgonów – informuje pismo „Clinical Infectious Diseases”.

Już wcześniej wykrywano wirusa EVD w jądrach mężczyzn, który przeżyli zakażenie. Wirus jednak utrzymywał się najwyżej 284 dni od wyzdrowienia, a zakażenie poprzez kontakt seksualny zaobserwowano po 179 dniach od wyzdrowienia mężczyzny.

Jeśli długotrwałe przetrwanie wirusa to coś więcej niż odosobniony przypadek, epidemia EVD może znów wybuchnąć w regionie, który nawiedziła w roku 2014 (Liberia, Sierra Leone i Gwinea). Do maja 2016 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zarejestrowała ponad 28 tys. osób zakażonych wirusem EVD, z czego zmarło ponad 11 tys.

Pod koniec roku 2015 WHO ogłosiła, że choroba już się nie szerzy, jednak w marcu 2016 lekarze z miasta N’Zérékoré zgłosili trzy zgony osób z objawami wskazującymi na EVD.

N’Zérékoré to lesisty region Gwinei, w którym rozpoczęła się epidemia z roku 2014, toteż lekarze obawiali się, że chodzi o powtórne przeniesienie wirusa z nietoperzy na ludzi. Jednak analiza próbek wykazała, że bardzo przypomina on wirusa wykrytego u tamtejszego mężczyzny w listopadzie 2014.

Badając kontakty zakażonych osób epidemiolodzy doszli do wniosku, że źródłem nowych zakażeń był tenże mężczyzna. Zgodnie z zaleceniami lekarzy powstrzymywał się on od seksu przez 8 miesięcy od wyzdrowienia – co jednak okazało się zbyt krótkim czasem.

W styczniu, 470 dni od momentu w którym sam zachorował, mężczyzna odbył stosunek z kobietą, która stała się pierwszym w tym roku znanym przypadkiem zakażenia EVD. Kobieta zakaziła kolejnych dziewięć osób, z których jedna przeniosła chorobę do Liberii. Obecnie epidemia wydaje się opanowana. Jednak wobec faktu, że wirus może przetrwać w nasieniu co najmniej 500 dni, w każdej chwili można się spodziewać jej powrotu.

Andrew Rambaut z University of Edinburgh, współautor raportu o nietypowym przypadku zakażenia, jest optymistą. Zwraca uwagę, że jak dotąd zaobserwowano tylko kilka związanych z kontaktem seksualnym zakażeń spowodowanych przez osoby, które przeżyły EVD. Możliwe, że w przez większość czasu przebywający w jądrach wirus nie jest aktywny.

Z jednej strony z upływem czasu prawdopodobieństwo zakażenia powinno maleć, z drugiej – lekarze będą coraz mniej skłonni do rozpoznawania EVD, co może ułatwić jej rozpowszechnienie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post