[Film] Laserowe operacje prostaty BPH łagodny rozrost prostaty

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

[Film] Laserowe operacje prostaty BPH łagodny rozrost prostaty

Post autor: admin. med. » 9 wrz 2016, o 21:12

Laserowe operacje prostaty
BPH (łagodny rozrost prostaty), ze względu na powszechność występowania, zmusza urologów do poszukiwania coraz to nowszych i bezpiecznych metod leczenia tej choroby. Od wielu lat TURP (przezcewkowa elektroresekcja prostaty) jest „złotym standardem” chirurgicznego leczenia BPH. Przez wiele lat próbowano udoskonalać tę metodę, ostatnio chociażby wprowadzając różne metody elektroresekcji bipolarnej. Miało to na celu zmniejszenie ryzyka powikłań. Nadal jednak ryzyko krwawienia po operacji i związanych z tym powikłań jest bardzo duże, stanowi około 20%. Pojawienie się laserów w praktyce urologicznej było przysłowiowym ”światełkiem wtunelu” w poszukiwaniach nowej, bezpiecznej metody endoskopowego leczenia BPH .
W Szpitalu Specjalista do zabiegów endoskopowego usunięcia prostaty wykorzystujemy nowoczesny laser Thulowy Cyber TM 150 firmy Quanta o mocy 150 W . Laser Thulowy emituje falę o długości 2010 nm doskonale sprawdza się do cięcia i waporyzacji tkanki prostaty . Fala o długości 2010 nm cechuje się dobrą koagulacją naczyń krwionośnych co skutkuje tym, że enukleacja prostaty jest prawie bezkrwawym zabiegiem operacyjnym. Taka długość fali ze względu na dużą obsorbcję w środowisku wodnym jest znacznie bezpieczniejsza dla pacjenta w porównaniu z do tychczas stosowaną 980 nm emitowaną przez laser Diodowy. Znacznie mniejsza głębokość penetracji w głąb tkanek zmniejsza dolegliwości pooperacyjne i zabezpiecza pacjenta przed powikłaniami śród i pooperacyjnymi. Znacznie większe bezpieczeństwo, duża skuteczność oraz mniejsze krwawienie podczas zabiegu zdecydowały, po 5 latach użytkowania lasera Diodowego, o nowej inwestycji i zakupie lasera Thulowego. Obecnie na świecie do leczenia przerostu prostaty stosuje się głównie dwa rodzaje lasera: KTP oraz laser Thulowy. Operacje przy pomocy laseraThulowego są tańsze od KTP (zielony laser) oraz pozwalają na wycięcie znacznie większej ilości tkanki prostaty i zbadanie usuniętych tkanek przez histopatologa celem wykluczenia zmian nowotworowych. Podczas zabiegu występuje niewielkie krwawienie, ponieważ w czasie cięcia tkanek stercza dochodzi do całkowitego zamknięcia naczyń przez waporyzację tkanek otaczających włókno. Płytka penetracja wiązki lasera w głąb tkanek , jedynie 0,2-0,5 mm, znacznie zmniejsza dolegliwości pooperacyjne zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo zabiegu. Po zabiegu operacyjnym do pęcherza moczowego wprowadzamy cewnik, który usuwamy następnego dnia rano, przed wypisaniem pacjenta do domu.
Dzięki temu pacjent po operacji już następnego dnia samodzielnie oddaje mocz bez cewnika i może być 24 godziny po zabiegu wypisany do domu.
Obecnie wyróżniamy kilka typów przezcewkowych operacji endoskopowych wykorzystujących energię lasera do leczenia BPH:
• LEP – laserowa enukleacja prostaty
• LRP – laserowa resekcja prostaty
• LAP – laserowa ablacja prostaty
• LVRP – laserowa waporesekcja prostaty
W ostatnim okresie wzrosło zainteresowanie laserową waporesekcją i enukleacją stercza ze względu na poszukiwanie metody, która mogłaby konkurować z TURP(przezcewkową elektroresekcją prostaty). LEP polega na nacięciu i enukleacji płata środkowego, a następnie obu płatów bocznych stercza i przemieszczeniu ich do wnętrza pęcherza moczowego. Wycięta tkanka jest następnie rozdrabniana we wnętrzu pęcherza moczowego za pomocą morceleratora i po tym odsysana do pojemnika, urządzenia ssącego.
Ogólny schemat tego zabiegu przedstawia rycina 1.

Kod: Zaznacz cały

youtube.com/watch?v=pGAPIJCW_NA
Zabieg Laserowej Enukleacji Prostaty wymaga bogatego zaplecza sprzętowego. Oprócz lasera, resektoskopu lub cystoskopu laserowego ze stałym przepływem, potrzebny jest morcelerator z urządzeniem ssącym do ewakuacji wyciętych tkanek stercza. W Szpitalu Specjalista posiadamy nowoczesny zestaw endoskopowy do laserowej resekcji prostaty wraz z morceleratorem Piranha firmy Richard Wolf oraz cyfrowy tor wizyjny z kamerą endoskopową HD pozwalający operować przy doskonałej widoczności podczas operacji. Materiał tkankowy uzyskany podczas operacji jest wysyłany do badania histopatologicznego do firmy Olympus Consilio w Łodzi i oceniany przez grupę doświadczonych patologów.
Przed zabiegiem laserowej resekcji prostaty konieczna jest konsultacja kwalifikacyjna w Poradni Urologicznej Szpitala Specjalista. Po zabiegu operacyjnym pacjent pozostaje pod opieką naszych urologów.
DLACZEGO OPERACJE LASEROWE SĄ NAJLEPSZYM WYBOREM W ŁAGODNYM ROZROŚCIE PROSTATY?
– Krótki pobyt (24 godziny) w szpitalu
– Mała inwazyjność co daje szybki powrót do zdrowia
– Precyzja i skuteczność która redukuje ryzyko powikłań śród i pooperacyjnych
PRECYZJA = BEZPIECZEŃSTWO
Załączniki
prostata-1.jpg
prostata-1.jpg (7.88 KiB) Przejrzano 109 razy

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość