Szansa na rozszerzenie programu leczenia AMD?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Szansa na rozszerzenie programu leczenia AMD?

Post autor: admin. med. »

Z Forum Ekonomicznego w Krynicy
Sylwia Szparkowska
Kurier MP

O rozszerzenie programu lekowego, w oparciu o który można finansować leczenie wysiękowego zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, okuliści i pacjenci zabiegają od dawna. Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda sygnalizuje, że jest to możliwe.

Wiceminister Łanda odpowiadał na pytania zadawane podczas Forum Zdrowia organizowanego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jeden z paneli był poświęcony okulistyce i chorobom wzroku.

Epidemiolog prof. Mirosław Wysocki zwracał uwagę, że dla chorób narządu wzroku nie tworzy się oddzielnej epidemiologii, przez co problem ten wymyka się statystykom. – Na zaćmę cierpi w Polsce 2,4 proc. populacji, czyli 800 tysięcy ludzi. Na jaskrę: 400 tysięcy. Na AMD nawet 2 miliony, przy czym ok. 130 tysięcy na jego najniebezpieczniejszą, prowadząca do utraty wzroku formę – wyliczał. Co więcej, aż 80 proc. przypadków, o których alarmują epidemiolodzy, można by leczyć, gdyby zagrożenie wystarczająco wcześnie wykryto.

Ogromna skala problemu bezpośrednio przekłada się na finanse państwa. Spośród 4,5 mln osób o orzeczonej niepełnosprawności, 1,5 mln ma orzeczoną niepełnosprawność z powodu problemów ze wzrokiem. – Większość tych osób straciła wzrok w ciągu swojego życia. Już w wieku 40-49 lat mamy 87 tysięcy osób, które nie widzą lub mają uszkodzony wzrok. W następnej grupie wiekowej, w wieku 50-59 lat ich liczba gwałtownie rośnie do 279 tysięcy. To wciąż czas aktywności zawodowej – alarmował Jakub Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Uczestnicy panelu zwracali uwagę, że wydatki ZUS związane z chorobami narządu wzroku rosną co roku o 5 procent.

Gierczyński przypomniał też postulaty środowisk osób niepełnosprawnych: prowadzenie skutecznej profilaktyki i badań przesiewowych i skrócenie kolejek do opieki medycznej – w tej chwili w kolejce czeka już około 540 tysięcy osób z chorobami narządu wzroku, przy czym średni czas oczekiwania to dwa lata.

Wśród postulatów środowisk osób niepełnosprawnych, o których mówił Gierczewski, jest też wprowadzenie rehabilitacji narządu wzroku u osób zagrożonych jego utratą, likwidacja skierowań do okulisty, poprawa dostępu do standardowego w Europie leczenia.

Na tym ostatnim postulacie skupiały się pytania do wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy. Ten deklarował, że rozważa poluzowanie kryteriów kwalifikacji pacjentów do programu lekowego, co pozwoliłoby objąć leczeniem większą liczbę chorych. Nie chciał ujawniać szczegółów rozmów prowadzonych z firmami farmaceutycznymi. – Nie chodzi nam tylko o negocjacje cenowe, ale też o wprowadzenie instrumentów dzielenia ryzyka, które pozwolą zapobiec gwałtownemu wzrostowi wydatków na to leczenie. Po przekroczeniu pewnego poziomu finansowania chcielibyśmy podzielić się ryzykiem finansowym z firmą – deklarował.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post