Dziecko z HIV bez szans na sanatorium?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Dziecko z HIV bez szans na sanatorium?

Post autor: admin. med. »

Dziennik Gazeta Prawna

Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy nr III im. dra Markiewicza w Ciechocinku odmówił przyjęcia nastoletniej dziewczynki zakażonej HIV. Zdaniem Małgorzaty Kruk, psychologa, prezesa Fundacji Studio Psychologii Zdrowia, pełnomocnika matki dzewczynki, odmowa świadczenia medycznego nie powinna była się zdarzyć.

- W chwili, kiedy wypowiedziałam słowo „HIV” do pielęgniarek, już czułam, że będą problemy. Wezwano mnie do gabinetu lekarskiego. Po godzinie czekania pod gabinetem usłyszałam w końcu, że w szpitalu po raz pierwszy mają do czynienia z dzieckiem zakażonym wirusem. I że stanowi to zagrożenie dla innych dzieci. Martwili się, jak zareagują inne matki na wieść, że ich zdrowe dzieci są zagrożone obecnością osoby z HIV – wspomina matka dziewczynki.

– Naszym zdaniem postępowaniem tym naruszono podstawowe prawa obywatelskie dziecka. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej art. 68 mówi bowiem o prawie każdego obywatela do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. To samo stanowi ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta – podkreśla Kruk.

Resort zdrowia podkreśla, że zakażenie HIV nie jest przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego. Lekarz kwalifikujący pacjenta do sanatorium na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 5 stycznia 2012 r. ocenia m.in. stan zdrowia pacjenta oraz przebieg choroby będącej wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego. Przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego czy rehabilitacji jest m.in. choroba zakaźna w fazie ostrej, którą poddawane terapii zakażenie HIV nie jest.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post