Dystonia i leczenie

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Dystonia i leczenie

Post autor: admin. med. »

Dostępne są różne metody leczenia dystonii. Przedstawiam te, które są obecnie zalecane i w zależności od typu dystonii i stopnia nasilenia w istotny sposób wpływają na poprawę stanu chorych. Zasadnicze sposoby leczenia to: farmakoterapia, stosowanie toksyny botulinowej, w niektórych sytuacjach leczenie chirurgiczne i fizjoterapia.Leczenie toksyną
botulinową
Iniekcje z oczyszczonej toksyny botulinowej stanowią leczenie z wyboru dla większości chorych z dystonią. Toksyna botulinowa jest z powodzeniem stosowana w leczeniu dystonii już od ponad dwudziestu lat i posiada ugruntowaną pozycję w leczeniu kręczu karku, kurczu powiek, połowiczym kurczu twarzy, dystoniach zadaniowych (kurcz pisarski, dystonia muzyków itp.), dystonii krtaniowej i zespole Meige’a.
• Co to jest toksyna botulinowa?rozwiń
• Mechanizm działania toksyny botulinowejrozwiń
• Działania uboczne toksyny botulinowejrozwiń
• Stosowanie innych leków w czasie leczenia toksyna botulinowąrozwiń
Inne sposoby leczenia
farmakologicznego
Leki doustne są częściowo skuteczne u niektórych pacjentów. Działają poprzez wpływ na neuroprzekaźniki, które są substancjami chemicznym regulującymi przesyłanie informacji w mózgu. Inne wpływają na zmniejszenie napięcia dystonicznie skurczonych mięśni, zmniejszają drżenie lub redukują kurcze mięśniowe. Leki te, aby były skuteczne muszą być przyjmowane w sposób ciągły i regularnie.
Leczenie chirurgiczne
dystonii
Zazwyczaj leczenie chirurgiczne jest proponowane pacjentom z najcięższymi postaciami dystonii, u których niepowodzeniem zakończyło się stosowanie innych metod leczenia. Zabiegi chirurgiczne obejmują: wybiórczą denerwację w przypadku dystonii szyjnej oraz thalamotomię lub pallidotomię (przecięcie odpowiednich struktur położonych głęboko w mózgu) w dystoniach uogólnionych.
W ostatnich latach bardzo szybko rozwinęła się nowa i obiecująca metoda neurochirurgiczna tzw. głęboka stymulacja mózgu (deep brain stimulation; DBS) polegająca na umieszczeniu w mózgu cienkich elektrod, które są połączone z neurostymulatorem (urządzenie podobne do rozrusznika serca) umieszczonym w tkance podskórnej. Metoda ta wymaga bardzo precyzyjnego i ostrożnego doboru pacjentów. Obecnie stale wzrasta doświadczenie specjalistów zajmujących się tym leczeniem i coraz więcej wiemy o jego możliwościach.
Co więcej można zrobić w leczeniu
dystonii?
W większości przypadków zalecana jest fizjoterapia, a w dystonii krtaniowej ćwiczenia mowy. Niektórzy chorzy sięgają po metody niekonwencjonalne o nie potwierdzonej skuteczności.
Czy dystonia będzie się
nasilała?
Jeżeli początek dystonii przypada na okres dzieciństwa, to w wielu, jednak nie wszystkich przypadkach może dojść do rozprzestrzenienia się objawów schorzenia na inne części ciała i może rozwinąć się w postać uogólnioną dystonii. Natomiast dystonia rozpoczynająca się w życiu dorosłym zazwyczaj ma charakter ogniskowy i bardzo rzadko postępuje i obejmuje więcej części ciała.
Czasami z nieznanych powodów dystonia ma tendencję do samoistnej poprawy lub odwrotnie nasila się. Jednak prawdopodobieństwo tych zjawisk jest bardzo małe i nieprzewidywalne. W niektórych przypadkach po okresie poprawy, co może trwać różnie długo - od kilku miesięcy do kilku lat - objawy dystonii nawracają i utrzymują się przez całe dalsze życie.
Czy można całkowicie wyleczyć się
z dystonii?
Niestety nie jest znana metoda lecznicza pozwalająca na całkowite wyleczenie dystonii. Jednak dysponujemy różnymi sposobami łagodzenia objawów dystonii i przez to redukowania codziennych obciążeń, które się z nią wiążą. W ostatnich latach poczyniono duży postęp w naukach podstawowych, szczególnie genetyce, tłumaczących zjawiska związane z rozwojem dystonii i nadal obserwujemy bardzo duże zainteresowanie badaczy tą chorobą.
Jakie są główne problemy związane z dystonią
?
Objawy dystonii są bardzo dokuczliwe często prowadzą do wystąpienia bólu, dezorganizują codzienne życie. U poszczególnych chorych różny jest stopień ich nasilenia od niewielkich niedogodności, aż do konieczności całkowitej zmiany normalnego funkcjonowania. Dwoma największymi problemami pacjentów z dystonią są izolacja społeczna i brak zrozumienia choroby. Objawy dystonii często są dziwaczne, zniekształcające wygląd chorego przez co chorzy czują się zakłopotani, skrępowani, co destrukcyjnie wpływa na ich relacje towarzyskie. Osoby z najbliższego otoczenia, rodzina, przyjaciele, znajomi, koledzy z pracy, często nie umieją zrozumieć problemów chorych, dystonia często jest postrzegana jako choroba psychogenna.
Dlaczego do tej pory nie słyszeliśmy
o dystonii?
Dystonia należy do jednej z częściej występujących chorób z zakresu zaburzeń ruchowych, po chorobie Parkinsona i drżeniu samoistnym, a jednak mało osób słyszało o dystonii i zna jej objawy. Dystonia nie jest chorobą zagrażającą życiu, jednak bywa, szczególnie w swych zaawansowanych postaciach, bardzo dokuczliwa dla pacjentów i ich rodzin.
Dlatego jednym z głównych zadań Polskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Dystonię jest popularyzacja wiedzy na temat tej choroby, zarówno wśród społeczeństwa, jak i środowiska medycznego w tym wśród urzędników instytucji związanych z organizacją pomocy osobom chorym, sposobów jej leczenia oraz poprawianie dostępu wszystkich pacjentów do refundowanego leczenia. Współdziałamy z podobnymi narodowymi organizacjami działającymi na terenie Europy w ramach Europejskiej Federacji Dystonii (European Dystonia Federation).
Opracowanie merytoryczne: Dr n. med. Stanisław Ochudło
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post