Antybiotyki stosowane w profilaktyce okołooperacyjnej

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Antybiotyki stosowane w profilaktyce okołooperacyjnej

Post autor: admin. med. »

Rozmowa z ekspertem -- dr. n. med. Tomaszem Ozorowskim, epidemiologiem z Zespołu ds. Kontroli Zakażeń Szpitalnych ze Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Adam Chabiński: W jakich sytuacjach należy rozważyć podanie antybiotyku okołooperacyjnie? Jeśli tak, to kiedy najlepiej: przed zabiegiem czy po nim?

Dr Tomasz Ozorowski: Antybiotyk stosowany w profilaktyce okołooperacyjnej podaje się zgodnie z wytycznymi towarzystw naukowych, które opracowały stosowne zalecenia na podstawie wyników badań, wskazujących na to, że podawanie antybiotyku w takich sytuacjach zmniejsza ryzyko zakażenia. W zabiegach przezskórnych najczęściej stosowana jest cefazolina, która jest aplikowana w czasie nie dłuższym niż 60 minut przed nacięciem powłok skórnych.

Czym należy się kierować w doborze antybiotyku do profilaktyki okołooperacyjnej?

Przede wszystkim wytycznymi takich towarzystw naukowych oraz innych zaleceń opracowanych zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach, np. wytycznych Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków. Zalecenia te określają jakie antybiotyki i przy jakim zabiegu należy podawać. I tak w przypadku zabiegów przezskórnych najczęściej stosuje się cefalosporynę pierwszej generacji. Natomiast wtedy, gdy mamy do czynienia z zabiegami na drogach moczowych, w grę wchodzi szerszy wachlarz antybiotyków, który jest uzależniony od tego czy u pacjenta stwierdzono infekcję dróg moczowych przed zabiegiem, czy nie.

Czy antybiotyk podawany w profilaktyce zakażeń (okołooperacyjnych, ale również w innej, np. w profilaktyce poekspozycyjnej chorób przenoszonych drogą płciową, zakażeń meningokokowych, u osób w immunosupresji) powinien mieć zapis o takim zastosowaniu w Charakterystyce Produktu Leczniczego?

Zdecydowanie tak, jednakże Charakterystyka Produktu Leczniczego jest tylko narzędziem pomocniczym. Natomiast czynnikiem decydującym o zastosowaniu danego antybiotyku są dowody naukowe na to, że antybiotyk w danym wskazaniu jest skuteczny, bezpieczny i przynosi pacjentowi korzyści.

Rozmawiał Adam Chabiński


źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post