Luka w systemie opieki nad noworodkami

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Luka w systemie opieki nad noworodkami

Post autor: admin. med. »

Lekarze rodzinni: w systemie opieki nad noworodkami istnieje luka
Prokuratura w Kamiennej Górze (Dolnośląskie) złożyła do sądu wniosek o areszt dla matki z powodu śmierci jej siedmiomiesięcznego dziecka. Postawiono jej zarzut narażenia zdrowia i życia dziecka. Lekarze wskazują po tej tragedii, że w systemie opieki nad noworodkami istnieje luka.

Do znalezienia martwego noworodka doszło w sobotę podczas przeszukania mieszkania przez policjantów. Wcześniej zatrzymali oni dziadka dziecka 57-letniego Wiesława W. z dużą ilością amfetaminy i podejrzewali, że w jego domu znajdą kolejne ilości narkotyku.

- Policjanci w wózku odkryli martwego noworodka. Prokurator postawił matce zarzut narażenia zdrowia i życia dziecka, czyli przestępstwo z art. 160 kk paragraf 2. Grozi za to do 5 lat więzienia, dlatego wystąpił do sądu o tymczasowe aresztowanie 21-letniej matki Agaty W. - powiedziała PAP rzeczniczka jeleniogórskiej prokuratury okręgowej Violetta Niziołek.

Wyjaśniła, że wstępne wyniki sekcji zwłok wykonanej w poniedziałek wskazują, iż przyczyną śmierci dziecka było prawdopodobnie zapalenie opon mózgowych.

- Matka wyjaśniała policjantom, że nie poszła z dzieckiem do lekarza, gdyż nie była ubezpieczona. Mówiła, że dziecko wymiotowało, miało gorączkę. Dokładne wyniki sekcji w tym badania histopatologiczne będą znane za kilka tygodni. Dziecko było zaniedbane - dodała rzeczniczka.

Niziołek poinformowała, że policjanci podczas rutynowej kontroli na ulicy przy Wiesławie W. znaleźli znaczne ilości, bo 387 gramów amfetaminy i 53 gramy metaamfetaminy. Dlatego zdecydowali się przeszukać mieszkanie. Narkotyki posiadał również 24-letni ojciec dziecka Robert W., którego zatrzymano w mieszkaniu.

- Obu mężczyznom postawiono zarzuty związane z przestępstwami narkotykowymi i sąd zdecydował już o ich tymczasowym aresztowaniu - dodała rzeczniczka prokuratury.

Poinformowała, że drugie starsze 2,5-letnie dziecko Agaty W. trafiło do rodziny zastępczej i uruchomiono procedurę ograniczenia praw rodzicielskich wobec matki i ojca.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze Beata Wrzesińska powiedziała PAP, że ta rodzina nie korzystała ze świadczeń ośrodka. - Nie mieliśmy żadnych informacji na jej temat. Nie korzystała z naszej pomocy. Podobno wynajmowała mieszkania i zmieniała miejsca pobytu - poinformowała.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego, lekarz rodzinny dr Joanna Zabielska, w systemie opieki nad noworodkami istnieje luka.

- Szpital po porodzie musi mieć tylko pisemne potwierdzenie, że powiadomił o narodzinach przychodnię lub położną w rejonie. W rożnych regionach kraju wybierany jest jeden lub drugi wariant np. w Wielkopolsce informowane są położne, które po dwóch miesiącach mają obowiązek przekazać dziecko pod opiekę pielęgniarki opieki podstawowej - wyjaśniła lekarka.
Jej zdaniem, szczególnie przy braku współpracy ze strony rodziców, może się okazać, że "dziecko zniknie z systemu opieki".

- Sugerowaliśmy zmiany jako lekarze rodzinni i Ministerstwo Zdrowia zaproponowało rozwiązanie m.in. mające doprowadzić do pracy zespołowej lekarza oraz pielęgniarek i położnych, bo to pozwoliłoby uniknąć np. sytuacji, gdy lekarz dopiero po kilku miesiącach dowiaduje się, że ma w swoim rejonie noworodka - powiedziała dr Zabielska.

W jej ocenie dzieci znikają z systemu nie tylko z powodu patologii wśród rodziców. - Wiele osób korzysta wyłącznie z prywatnej opieki medycznej. Są też rodzice, którzy np. nie chcą szczepić dzieci i dlatego unikają kontaktu z położną czy lekarzem rodzinnym w przychodni - dodała ekspertka.

źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post