Wyhodowano pierwsze dojrzałe ludzkie plemniki?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wyhodowano pierwsze dojrzałe ludzkie plemniki?

Post autor: admin. med. »

Francuscy naukowcy twierdzą, że po raz pierwszy na świecie wyhodowali w laboratorium dojrzałe ludzkie plemniki. Piszą o tym na łamach "Biology of Reproduktion". Niektórzy badacze podchodzą jednak sceptycznie do tych doniesień.

Spermatogeneza, w wyniku której z komórek macierzystych (w wyniku spermatogonii) w kanalikach nasiennych jąder powstają i dojrzewają gotowe do zapłodnienia plemniki, jest jednym z najbardziej skomplikowanych procesów. Dotąd jedynie u myszy udało się go odtworzyć i przy użyciu sztucznych plemników doprowadzić do narodzin potomstwa.

Philippe Durant z firmy Kalllistem z Lyonu twierdzi jednak, że jego zespołowi po raz pierwszy udało się zarówno u szczurów, jak i w przypadku ludzkich komórek odtworzyć spermatogenezę. Dzięki temu - przekonuje - mężczyźni, którzy w dzieciństwie byli leczeni z powodu choroby nowotworowej i doszło u nich do zniszczeni spermatogonii, będą mogli doczekać się potomstwa.

Francuski specjalista informuje, że do badań pobrano tkanki jąder od mężczyzn poddawanych terapii hormonalnej, która spowodowała, że były one takie, jak sprzed okresu dojrzewania.

Plemniki dojrzewały w imitującym jądra bioreaktorze ze sztucznymi kanalikami nasiennymi upakowanymi cylindrycznie i zanurzone w porowatym żelu. Dojrzewanie plemników stymulowane jest substancjami, witaminami, hormonami i czynnikami wzrostu, a także przez komórki Sertoliego, wspomagające i kontrolujące w jądrach proces spermatogenezy.

W sztucznych jądrach spermatogeneza trwa 72 dni. Pytanie tylko, co udało się w nich uzyskać?

Jacob Hanna z Instytutu Nauki Weizmanna w Rechowot w Izraelu twierdzi, że w Lyonie nie udało się w pełni odtworzyć spermatogenezy. Uzyskano tam jedynie izolowane komórki rozrodcze, które nie są jeszcze w pełni dojrzałe i pod względem fizycznych w podobne do naturalnych plemników, zarówno tych u szczurów, jak i ludzi.

Izraelski specjalista zarzuca Francuzom, że potwierdzili na przykładzie szczurów, że uzyskane przez nich plemniki są zdolne do zapłodnienia. Taki eksperyment nie wymaga specjalnego zezwolenia.

Philippe Durant broni się, że porównywał uzyskane przez jego zespół plemniki w laboratorium z naturalnymi i twierdzi, że budową nie różnią się do tych naturalnych. Prowadzone są teraz starania o uzyskanie zgodny na przeprowadzenie pierwszych badań klinicznych (u ludzi). Byłyby one możliwe w ciągu 4 lat.

Po raz pierwszy dojrzałe plemniki myszy w 2011 r. wyhodowali w laboratorium specjaliści japońscy. Na początku 2016 r. naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk dzięki sztucznie wyhodowanym plemnikom doprowadzili do zapłodnienia, a następnie narodzin myszek. Informowało o tym "Cell Stem Cell".

W kwietniu 2016 r. "Scientific Reports" pisał, że specjaliści z Instytutu Niepłodności w Walencji oraz Stanford University z komórek macierzystych wyhodowali w laboratorium ludzkie spermatogonie. Podobne badania prowadzi Jacob Hanna z Instytutu Nauki Weizmanna.
źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post