Finansowanie szczepień z budżetu, a nie z NFZ

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Finansowanie szczepień z budżetu, a nie z NFZ

Post autor: admin. med. »

Rząd zdecydował: finansowanie szczepień jednak z budżetu, a nie z NFZ


Rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych. Najważniejsze zmiany, które wprowadza nowelizacja dotyczą powrotu do finansowania szczepionek z budżetu państwa oraz zagwarantowania każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie jej kosztów, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do tych świadczeń.

W ramach programu obowiązkowych szczepień ochronnych zakup szczepionek nie będzie finansowany przez NFZ. Tak zdecydował rząd na wczorajszym posiedzeniu. Teraz nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych trafi do Sejmu.

Zgodnie z projektem ustawy szczepionki będą nadal finansowane z budżetu państwa. Od 2017 roku obowiązek ten miał wziąć na siebie Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak się jednak nie stanie. Finansowanie szczepionek z budżetu państwa oznacza przywrócenie odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną, w tym za prowadzenie działań profilaktycznych – czytamy w uzasadnieniu do projektu. Koszt projektowanej regulacji w 2017 r. wyniesie ok. 142 mln zł. W latach 2017-2026 na ten cel trzeba będzie wyasygnować ok. 1 573 mln zł.

Nowelizacja gwarantuje także każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie jej kosztów, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do takich świadczeń. Nie oznacza to jednak rezygnacji z obowiązku opłacania składek na NFZ – podkreśla rząd. Chodzi jedynie o odstąpienie z dochodzenia przez NFZ kosztów udzielonych świadczeń, np. w sytuacji gdy student, który jest ubezpieczony podejmie pracę, czyli zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia jako student, a po zakończeniu pracy i po powrocie na studia nie dojdzie do automatycznego przywrócenia go do ubezpieczenia.

Rozwiązanie takie – w ocenie rządu - pozytywnie wpłynie na dostępność świadczeń podstawowej opieki medycznej i wyeliminuje sytuację, że pacjent nie skorzystał ze świadczenia z obawy przed poniesieniem kosztów.

Znowelizowane przepisy powinny obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem regulacji dotyczących finansowania szczepień ochronnych z budżetu państwa. Te wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r.

Aleksandra Smolińska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post