Zabieg DGHAL w leczenie hemoroidów

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Zabieg DGHAL w leczenie hemoroidów

Post autor: admin. med. »

Zabieg DGHAL- nowoczesne leczenie hemoroidów
Zabieg endoskopowego leczenia guzków krwawniczych metodą DGHAL

Metoda Morinagi - DGHAL (Doppler-Guided Hemorrhoidal Artery Ligation) podwiązywanie naczyń hemoroidalnych kierowane aparatem USG z projekcją typu Doppler jest jedną z małoinwazyjnych metod leczenia instrumentalnego guzków krwawniczych .

Polega na zamknięciu "przez podkłucie" światła tętnic doprowadzających krew do guzków, po zlokalizowaniu ich za pomocą specjalnego proktoskopu z ultradźwiękowym detektorem przepływu.

UWAGA ! Przed zakwalifikowaniem do zabiegu DGHAL konieczne jest przeprowadzenie oprócz standardowej rektoskopii także głębszego badania endoskopowego- co najmniej sigmoidoskopii lub kolonoskopii celem wykluczenia chorób nowotworowych jelita grubego jako potencjalnych źródeł krwawienia i dolegliwości. W przypadku zaburzeń funkcji zwieraczy odbytu konieczne jest również wykonanie przedoperacyjnej manometrii anorektalnej.

Po zakwalifikowaniu do zabiegu DGHAL konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi : morfologia, jonogram /sód, potas/, układ krzepnięcia /APTT, INR/, inne na zlecenie lekarza w zależności od stanu ogólnego i chorób towarzyszących.

Zalety metody

Metoda minimalnie inwazyjna
Dokładna i szybka lokalizacja tętnic hemoroidalnych
Do wykonania w warunkach ambulatoryjnych
Zastosowanie przy stopniach II – III wg Goligher’a
Wyjątkowo odpowiednia metoda przy krwawiących hemoroidach
Możliwość łączenia z innymi metodami operacyjnymi
Obarczona małym ryzykiem powikłań
Niska nawrotowość
W przeciwieństwie do Hemoronu – zabieg składa się zwykle w z jednej sesji

Przebieg procedury

Przygotowanie do zabiegu – standardowe jak do rektoskopii - polega na oczyszczeniu końcowego odcinka jelita przy pomocy lewatywy przed zabiegiem /gotowy preparat o nazwie RECTANAL lub ENEMA/.

Ułożenie na stole zabiegowym w pozycji ginekologicznej
Na początku proktolog wprowadza palec z maścią znieczulającą do odbytu celem rozmasowania zwieraczy odbytu, w razie potrzeby dodatkowo można znieczulić kanał odbytu zastrzykiem ze środkiem znieczulającym
Następnie wprowadza się do odbytu anoskop operacyjny (plastikowa rurka średnicy palca, przez który odbywa się cały zabieg)
Lekarz uwidacznia powiększone guzki hemoroidalne
U podstawy każdego guzka wysłuchuje tętnice doprowadzające krew do żylaków
Od tego momentu rozpoczyna się właściwy zabieg - proktolog podkłuwa każdą z tętnic, na trwale blokując ich przepływ - powoduje to niedokrwienie i stopniowe zmniejszanie się żylaków ,
Czas trwania zabiegu ok. 30-40 minut - w zależności od stopnia zaawansowania i ilości znalezionych tętnic
Po zabiegu niepotrzebne są środki przeciwbólowe ani też żadna specjalna dieta
Następna wizyta po zabiegu jest ustalana za 14 dni

Przez 12 godzin po zabiegu chory powinien w większości przebywać w pozycji leżącej.

Większość chorych po kilku dniach od zabiegu może powrócić do pracy. W okresie pozabiegowym należy unikać dużych wysiłków fizycznych . Wskazane jest przeprowadzenie kontrolnego badania proktologicznego po 2-6-12 tygodniach od zabiegu.

SKUTECZNOŚĆ METODY

W dostępnej literaturze medycznej opisuje się, że przeprowadzenie kuracji metodą DGHAL powinno dać skuteczność metody na poziomie ponad 93% . Jednak warunkiem uzyskania takich wyników jest ścisła współpraca ze strony pacjenta - właściwe eliminowanie czynników etiologicznych i przestrzeganie zasad profilaktyki. Osoby prowadzące nieregularny tryb życia, niewłaściwie odżywiające się, nadużywające alkoholu muszą liczyć się z większą możliwością nawrotu choroby hemoroidalnej.

BEZPIECZEŃSTWO LECZENIA CHOROBY GUZKÓW KRWAWNICZYCH METODĄ DGHAL

W przypadku przeprowadzonego zabiegu lokalizacji i podwiązania tętnic hemoroidalnych metodą DGHAL powikłania występują rzadko . Należy jednak pamiętać, że po każdej interwencji chirurgicznej powikłania są możliwe. Powodzenia zabiegu jak również zupełnego bezpieczeństwa nie może zagwarantować żaden lekarz. Aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo krwawienia oraz zmniejszyć ryzyko związane z podawaniem środków znieczulających bądź anestezjologicznych, zanim podejmiemy wspólną decyzję, prosimy pacjenta dodatkowo o odpowiedź na pytania zawarte w naszej ankiecie przedoperacyjnej.
Załączniki
zabieg.jpg
zabieg.jpg (12.32 KiB) Przejrzano 743 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post