Komornik zabierze mniej. Najwyżej 75 proc. kwoty najniższych

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Komornik zabierze mniej. Najwyżej 75 proc. kwoty najniższych

Post autor: admin. med. »

Komornik zabierze mniej. Najwyżej 75 proc. kwoty najniższych emerytur
Według posłów PiS podniesienie kwoty wolnej od potrąceń poprawi sytuację emerytów, którzy mają długi.

75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolna od potrąceń - taką poprawkę przyjęto we wtorek (13 września) przez sejmową podkomisję, która zajmuje się projektem ustawy dotyczącym potraceń z rent i emerytur.

Posłowie przyjęli także poprawkę, która zakłada, że ustawa wejdzie w życie po sześciu miesiąc od opublikowania jej w dzienniku ustaw.

Komornicy będą inaczej podchodzili do emerytów?
Wnioskodawca projektu ustawy posłanka PiS Barbara Bartuś powiedziała we wtorek, że podniesienie kwoty wolnej od potrąceń poprawi sytuację emerytów, którzy mają długi.

- Te osoby są w najtrudniejszej sytuacji, bo ich świadczenia po potrąceniach komorniczych nie pozwalają na przeżycie. Wtedy żyją albo z pomocy społecznej, albo dzięki pomocy rodziny, która czasem też nie ma środków - mówiła.

Wyraziła nadzieję, że po wejściu w życie przepisów komornicy inaczej będą podchodzili do zadłużonych emerytów. - Jeżeli ta kwota do zajęcia będzie jeszcze mniejsza to komornik będzie częściej próbował sięgać po egzekucje z nieruchomości, czy dóbr ruchomych - wskazała.

Spłata kredytu inaczej traktowana niż alimenty
Podczas obrad sejmowej podkomisji opinie rządu na temat proponowanego projektu zaprezentował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Poinformował, że rząd pozytywnie zaopiniował zwiększenia kwoty wolnej od potrąceń w przypadku, kiedy wobec osób prowadzona jest egzekucja np. spłaty kredytu.

Zwrócił uwagę, że rząd negatywnie ustosunkował się do podniesienia wolnej kwoty od potrąceń w przypadku potrąceń alimentacyjnych.

- Jeśli chodzi o dokonywanie potrąceń alimentacyjnych w grę w chodzi tutaj interes wierzycieli, w tym przypadku dzieci. Tutaj negatywnie zaopiniowaliśmy zwiększenia kwoty wolnej od potrąceń, która obecnie wynosi 50 proc - mówił wiceminister.

Dług wobec DPS-u
Zieleniecki powiedział, że rząd negatywnie ustosunkował się także do zwiększenia wolnej kwoty w przypadku potrąceń na rzecz opłat za pobyt w domach pomocy społecznej.

- Zwiększenie tej kwoty spowodowałoby obciążenie jednostek samorządu terytorialnego kosztami. Tutaj interes finansów publicznych wymaga również uwzględnienia - stwierdził.

Autorzy projektu - posłowie PiS proponują, by kwota wolna od potrąceń była na poziomie najniższej kwoty emerytury i renty (z wyjątkiem zobowiązań alimentacyjnych). Natomiast w przypadku roszczeń alimentacyjnych chronione byłoby 75 proc. emerytury (obecnie 60 proc.). A w przypadku potrąceń na rzecz opłat za pobyt w domach pomocy społecznej podniesiona miałaby być kwota emerytury wolna od potrąceń z 20 do 30 proc.



źródło:rynekseniora.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post