Szczepienie przeciwko grypie a ryzyko urodzenia martwego dzi

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Szczepienie przeciwko grypie a ryzyko urodzenia martwego dzi

Post autor: admin. med. »

Szczepienie przeciwko grypie a ryzyko urodzenia martwego dziecka
Omówienie artykułu: Seasonal trivalent influenza vaccination during pregnancy and the incidence of stillbirth: population-based retrospective cohort study
Regan A.K. i wsp.
Clin. Infect. Dis., 2016; Mar 30. pii: ciw082

Opracowała mgr Małgorzata Ściubisz
Konsultował dr hab. n. med. Ernest Kuchar

Skróty: aHR* – hazard względny skorygowany o znane czynniki zakłócające, CI* – przedział ufności, OR* – iloraz szans, TIV – 3-walentna inaktywowana szczepionka przeciwko grypie

Metodyka: badanie kohortowe z retrospektywnym zbieraniem danych
Populacja: ciężarne (80% w wieku <35 lat) mieszkające w Australii Zachodniej, które w okresie od kwietnia 2012 roku do grudnia 2013 roku urodziły dziecko z pojedynczej lub mnogiej ciąży (58 008 urodzeń)
Ekspozycja: szczepienie przeciwko grypie (TIV) w czasie ciąży (≥14 dni przed porodem) – 5076 urodzeń
Kontrola: brak szczepienia przeciwko grypie w czasie ciąży – 52 932 urodzenia
Wyniki: W analizowanym okresie odnotowano łącznie 58 008 urodzeń, w tym 5076 (8,8%) wśród kobiet szczepionych TIV w czasie ciąży oraz 52 932 wśród nieszczepionych (grupa kontrolna). Większość ciężarnych (45,5%) otrzymała TIV między 14. a 27. tygodniem ciąży, 35,6% w 28. tygodniu ciąży lub później, a 18,7% w ciągu pierwszych 13 tygodni ciąży. W okresie obserwacji odnotowano 377 przypadków urodzenia martwego dziecka (urodzenie ≥20. tyg. ciąży, 0 pkt w skali Apgar w 1. i 5. min po porodzie), większość (66,4%) między 20. a 27. tygodniem ciąży.
Wśród kobiet szczepionych TIV w czasie ciąży, w porównaniu z nieszczepionymi, ryzyko urodzenia martwego dziecka było o ponad 50% mniejsze (aHR: 0,49 [95% CI: 0,29–0,84]).
Wnioski: Szczepienie ciężarnych przeciwko grypie zmniejszyło o połowę ryzyko urodzenia martwego dziecka. Uzyskane wyniki potwierdzają bezpieczeństwo szczepienia ciężarnych przeciwko grypie i sugerują efekt ochronny.
Komentarz

dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Zdrowe kobiety ciężarne oraz ich dzieci w pierwszych 6 miesiącach życia, w porównaniu z ogólną populacją, narażone są na zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i rozwoju powikłań, wymagających hospitalizacji. Powszechnie wiadomo, że grypa u ciężarnych, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, może mieć ciężki przebieg – prawdopodobnie z powodu towarzyszącej ciąży immunosupresji oraz ucisku płodu na płuca, który upośledza wentylację. Ponieważ matki przekazują swoim dzieciom „bierną odporność” w postaci przeciwciał, szczepienie ciężarnych przynosi korzyści zdrowotne zarówno matkom, jak i ich dzieciom – noworodkom i niemowlętom, których nie możemy chronić bezpośrednio za pomocą szczepień przeciwko grypie, ponieważ nie dopuszczono ich do stosowania <6. miesiąca życia. W praktyce problemem jest jednak mała akceptacja szczepień w okresie ciąży, gdyż ciężarne bardzo obawiają się o bezpieczeństwo swojego dziecka. W efekcie w Polsce szczepi się znikomy odsetek ciężarnych.
Oceniając bezpieczeństwo szczepień u ciężarnych, trzeba mieć na uwadze powikłania towarzyszące ciąży. Jak wiadomo, u wielu kobiet ciąża kończy się naturalnym niepowodzeniem (poronienie, urodzenie martwego dziecka), a grypa może 4-krotnie zwiększać to ryzyko. Wykazano już, że szczepienie przeciwko grypie pandemicznej 2009 zmniejsza liczbę martwych noworodków.
Chociaż udało się nam zebrać duże doświadczenie w szczepieniu ciężarnych przeciwko grypie sezonowej, które uznajemy za bezpieczne i które jest rekomendowane przez liczne towarzystwa naukowe oraz organizacje medyczne, jak dotąd nie skupiano się na porodach martwych noworodków (definicja w omówieniu badania, p. wyżej).
W komentowanym badaniu wykazano, że szczepienie przeciwko grypie sezonowej o około połowę zmniejszyło ryzyko urodzenia marwego dziecka, co jest ważnym argumentem za upowszechnieniem tych szczepień wśród ciężarnych.
Choć badanie zaplanowano i przeprowadzono bardzo rzetelnie, to należy zdawać sobie sprawę z ograniczeń metodyki badania kohortowego. Autorzy wykorzystali państwowy system zgłaszania porodów przez położne, który obejmuje około 99% porodów w Australii Zachodniej, jednak sama konstrukcja badania sprawia, że podział na grupy nie jest losowy, lecz zależy od subiektywnych decyzji pacjentów.
Na stan dzieci matek z grupy badanej i kontrolnej mogły w czasie ciąży oddziaływać różne czynniki (takie jak palenie tytoniu, wiek i choroby matki, powikłania ciążowe, leki, numer ciąży i warunki socjalne) zakłócające wyniki (np. większość szczepionych mogły stanowić kobiety z zagrożoną ciążą). Autorzy uwzględnili w swoich analizach znane czynniki zakłócające i jak dotąd było to największe badanie kohortowe. Jednak w tych grupach mogły także wystąpić nieznane, a tym samym nieuwzględnione w analizach czynniki ryzyka, co mogło wprowadzić błąd systematyczny i wypaczyć wyniki. To immanentna wada każdego badania kohortowego. Rutynowe szczepienia TIV ciężarnych kobiet w III trymestrze ciąży wprowadzono w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie już w latach 60. XX wieku. Nieco później rozpoczęto je także w innych krajach, w tym w Polsce. W licznych badaniach obserwacyjnych i z randomizacją potwierdzono bezpieczeństwo i dobrą tolerancję tych szczepień u ciężarnych. Jednak mimo wspomnianego doświadczenia i jednoznacznych zaleceń wielu towarzystw naukowych, szczepienia ciężarnych nie są popularne. W Stanach Zjednoczonych dopiero niedawno uzyskano zaszczepienie około połowy ciężarnych. Przyczyny tego zjawiska są podobne jak w Australii: obawa kobiet i ich bliskich o bezpieczeństwo szczepienia oraz brak przekonania o potrzebie. Ponadto polskie społeczeństwo bagatelizuje grypę. Ciężarne rzadko decydują się na szczepienia, gdyż ignorują ryzyko choroby, jednocześnie przeceniając ryzyko możliwych zdarzeń niepożądanych po szczepieniu. Niedawno na łamach „The New England Journal of Medicine” opublikowano zachęcające wyniki badania z randomizacją, w którym wykazano, że szczepienia chronią ciężarne i ich niemowlęta przed około połową przypadków grypy potwierdzonej laboratoryjnie, co w skrócie oznacza, że co drugiemu zachorowaniu niemowlęcia na grypę można zapobiec za pomocą szczepień ciężarnych przeciwko grypie sezonowej. Niestety, pomimo wieloletnich wysiłków władz sanitarnych i Krajowego Ośrodka ds. Grypy, odsetek ciężarnych szczepionych w Polsce pozostaje bardzo mały. Jedyną nadzieją jest rozwój diagnostyki, która rzetelnie ujawni zagrożenia związane z grypą, oraz zmiana pokoleniowa. Wierzę, że młode pokolenie z łatwym dostępem do informacji będzie podejmowało bardziej racjonalne decyzje dotyczące zdrowia. Sposobem na opanowanie silnego niepokoju ciężarnych o bezpieczeństwo tych szczepień być może będzie ich upowszechnienie w całej polskiej populacji, dzięki czemu ciężarne oswoją się z nimi i przestaną się ich bać.
źródło: mp.pl
Kinga88
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 15 wrz 2016, o 08:16

Re: Szczepienie przeciwko grypie a ryzyko urodzenia martwego

Post autor: Kinga88 »

Niestety jestem przeciwna szczepieniom.

Proszę o to świetne dowody że są szkodliwe dla dzieci:

Nieuzgodniona reklama
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post