Badanie OCT SOCT w schorzeniach siatkówki

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Badanie OCT SOCT w schorzeniach siatkówki

Post autor: admin. med. »

Spektralna Tomografia Optyczna

OCT lub SOCT ( optyczna konherentna tomografia ) to badanie, które wprowadziło nowe możliwości diagnostyczne wielu schorzeń siatkówki. Jest bardzo pomocne w rozpoznawaniu i ocenianiu stopnia zaawansowania chorób tzw.plamki żółtej odpowiedzialnej za ostre widzenie centralne. Badanie OCT wykorzystuje się również w celu oceny tarczy nerwu wzrokowego i okołotarczowych włókien nerwowych, co jest wykorzystywane w diagnostyce jaskry. Może służyć także do oceny struktur przedniego odcinka oka. Posiadamy aparat SOCT Copernicus HR o najwyższej rozdzielczości osiowej 3um, co wyróżnia go spośród innych aparatów i pozwala na uzyskanie obrazów o bardzo wysokiej jakości.



Zalety OCT HR

- duża szybkość skanowania skraca czas pozyskiwania danych i podnosi komfort badania dla pacjenta
- dobrze widoczna struktura siatkówki pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian
- analiza postępów choroby na podstawie badań porównawczych

Badanie OCT jest szybkie, nieinwazyjne, niebolesne, (wykorzystywane podczas badania superluminescentnej diody led jest całkowicie bezpieczne i nie ma żadnych skutków ubocznych ). W większości przypadków nie wymaga rozszerzenia źrenic. Czas badania to około 5-10 minut. Pacjent podczas badania siedzi z brodą opartą nieruchomo na specjalnej podpórce. Badanie może być wielokrotnie powtarzane i wykonywane u pacjentów w każdym wieku, może być bezpiecznie przeprowadzane również u kobiet w ciąży.
Podczas analizy badania SOCT ocenia się grubość siatkówki, prawidłowość budowy jej poszczególnych warstw, można również ocenić grubość włókien nerwowych w pobliżu tarczy nerwu wzrokowego oraz budowę tarczy nerwu II.


Technika badania OCT

W większości przypadków badanie SOCT nie wymaga rozszerzania źrenic. Wskazaniem do podania kropli jest słaba przezierność ośrodków optycznych, spowodowana zmętnieniem soczewki , czyli zaćma(katarakta). Diadnostykę przeprowadza się poprzez skanowanie tylnego odcinka oka przy użyciu najbardziej innowacyjnej i całkowicie bezpiecznej technologii światła led.

Jak się przygotować:

Badanie OCT jest krótkie, niebolesne, bezpieczne i nieinwazyjne. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Dzięki zaawansowanej technologii w zdecydowanej większości przypadków nie wymagane jest podawanie kropli rozszerzających żrenice.


Główne wskazania do wykonania SOCT

- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem AMD
- jaskra
- makulopatia cukrzycowa
- obrzęk plamki
- otwór w plamce
- zmiany nowotworowe
- centralna retinopatia surowicza
- błona nasiatkówkowa
- trakcje szklistkowo-siatkówkowe
- znamiona barwnikowe
- kwalifikacja do podania anty-VEGF (Avastin, Lucentis) i monitorowanie skuteczności leczenia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post