UBM - biomikroskopia ultradźwiękowa w badaniu oka

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

UBM - biomikroskopia ultradźwiękowa w badaniu oka

Post autor: admin. med. »

Ultrabiomikroskopia (biomikroskopia ultradźwiękowa) jest niezastąpioną metodą diagnostyki przedniego odcinka oka. Do obrazowania struktur gałki ocznej wykorzystuje ona falę ultradźwiękową o wysokiej częstotliwości- przeciętnie od 35 do 50 MHz. Powyższa metoda umożliwia obrazowanie tkanek z elektroniczną dokładnością do 0,0484 mm. Penetracja wiązki ultradźwiękowej aparatu UBM wynosi około 6 mm, co daje możliwość pełnego obrazowania przedniego odcinka gałki ocznej. Przy odpowiedniej technice badania UBM możemy zobrazować całe ciało rzęskowe i obwodową siatkówkę.

Zalety ultrasonografii w projekcji B

- Możliwość uwidocznienia struktur tylnego odcinka gałki ocznej oraz przedniej części oczodołu. - cyklodializa, zmiany w zakresie siatkówki obwodowej i podstawy ciała szklistego, zmiany w zakresie soczewki np. ciała obce.)
- Możliwość oceny i pomiarów kąta przesączania, drożności irydektomii, głębokości komory przedniej, konfiguracji tęczówki (ocena patomechanizmu jaskry).
- Możliwość oceny komory tylnej oraz położenia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.
- Możliwość oceny struktur przedniego odcinka oka przy nieprzeziernych ośrodkach optycznych.


Sposób wykonania badania

Badanie UBM wykonuje się w pozycji leżącej. Po znieczuleniu rogówki, między powieki wsuwa się specjalną wanienkę (nasadka nagankowa), którą następnie wypełnia się solą fizjologiczną. W soli fizjologicznej zanurza się końcówkę sondy ultradźwiękowej. Obraz tkanek oka oglądany jest na ekranie monitora. Badanie jest zupełnie bezbolesne. Nie wymaga rozszerzenia źrenic. Wykonane w sposób delikatny i precyzyjny nie powoduje nawet zadrażnienia oka.


Główne wskazania do diagnostyki UBM

- Obiektywna gonioskopia - pomiary kąta przesączania, obrazowanie zatoki żylnej twardówki, ciała rzęskowego, tęczówki, soczewki
(ocena patomechanizmu jaskry).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post