Płukanie zatok w domu

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Płukanie zatok w domu

Post autor: admin. med. »

Płukanie zatok w domu to sprawdzony sposób na zapalenie zatok, katar czy wysuszoną śluzówkę nosa.Domowe płukanie (irygacja) zatok można wykonać samodzielnie przy pomocy specjalnych zestawów dostępnych w aptece, które można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Sprawdź, jak płukać zatoki w domu krok po kroku.

Płukanie zatok w domu pozwala na oczyszczenie nosa i zatok z nadmiernej wydzieliny i zanieczyszczeń, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Domowe płukanie zatok jest bezpieczne i nieskomplikowane - do jego wykonania można użyć gotowych zestawów do płukania zatok, które można kupić w każdej aptece.
Płukanie zatok w domu - wskazania

Domowe płukanie zatok można wykonać w przypadku przewlekłego >zapalenia zatok przynosowych, >kataru (na tle >alergicznym lub w przebiegu przeziębienia czy innej infekcji). Płukanie zatok w domu mogą wykonać także osoby, które przewlekle stosują leki donosowe (aby odbudować śluzówkę), przebywają w nadmiernie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Irygacja zatok jest wskazana także przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, jak również profilaktycznie - dla utrzymania higieny nosa i zatok.

Płukanie zatok w domu - przeciwwskazania

całkowita blokada przegrody nosowej
infekcje ucha
nadwrażliwość na chlorek sodu

Czym płukać zatoki w domu?

Istnieje wiele przyrządów, za pomocą których można wykonać płukanie zatok w domu, takich jak:

mała butelka po wodzie mineralnej z dzióbkiem
gruszka do nosa (cena waha się od 5 do 10 zł)
aspirator do nosa (cena to ok. 12 zł)

Płukanie nosa i zatok u dzieci zaleca się wykonać za pomocą aspiratora lub gruszki.

czajniczek (dzbaneczek) do płukania nosa i zatok z wydłużoną szyjką, który jest podobny do imbryczka do parzenia herbaty. W zestawie znajduje się także miarka do soli. Można go kupić w aptekach - cena ok. 40 zł
zestaw do płukania nosa i zatok, który składa się ze specjalnej butelki do płukania nosa i zatok oraz kompletu saszetek, które zawierają chlorek sodu, przeznaczony do sporządzenia wodnego roztworu (soli fizjologicznej). Jego cena waha się do 100 do 200 zł

Jak wykonać wodny roztwór do płukania zatok? Należy połączyć chlorek sodu, czyli sól (może być zwykła spożywcza lub morska), i letnią (ok. 37 st. C) wodę (koniecznie przegotowaną) w proporcjach pół płaskiej łyżeczki soli na 1/2 litra wody. Jednak najlepiej kupić gotowy roztwór soli fizjologicznej 0,9% w aptece, ponieważ wtedy ma się pewność, że jest on sterylny. Płukanie zatok solą fizjologiczną sprawi, że nos i zatoki zostaną oczyszczone z zalegającej wydzieliny i nawilżone. Sól fizjologiczną można zastąpić wodą morską, która da taki sam efekt.
Jak płukać zatoki w domu?

1. Nachyl się nad zlewem i lekko przechyl głowę na prawy bok, tak aby ucho dotykało ramienia. Prawy otwór nosowy powinien być skierowany w dół, a lewy - ku górze.

Do płukania zatok w domu stosuje się słoną wodę (0,9% roztwór chlorku sodu) w temperaturze ciała.

2. Włóż końcówkę butelki, gruszki lub czajniczka do lewego otworu nosa, nie głębiej niż na 1–2 cm.

3. Powoli przechyl butelkę, by płynęła woda. W tym momencie przestań oddychać przez nos, a zacznij przez usta. Płyn powinien przepłynąć przez drogi i zatoki nosowe, a następnie wypłynąć drugim otworem nosa. Jeśli resztki płynu wpadną do ust, nie należy ich połykać, tylko wypluć.

4. Po wypłukaniu jednego otworu nosowego można przystąpić do płukania drugiego. Po zakończeniu płukania zatok, sprzęt do irygacji należy przemyć i osuszyć.

5. Po przepłukaniu zatok spuść głowę w dół i delikatnie i dokładnie wydmuchaj nos, by pozbyć się pozostałości wody i śluzu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala zapobiec dostaniu się wody do uszu. Cała czynność - włącznie z przygotowaniem roztworu - powinna zająć kilka minut.

Istnieją jeszcze dwie inne metody płukania zatok w domu, ale są znacznie trudniejsze. Metoda pierwsza w początkowym etapie nie różni się od tradycyjnego płukania zatok - również należy wlać roztwór soli do otworu nosa. Jednak w momencie, gdy przelewa się on z jednej dziurki nosa do drugiej, należy go wciągnąć do ust i wypluć. Druga metoda jest jeszcze trudniejsza i polega na pobraniu wody z solą ustami, a następnie wypluciu ją nosem.

Płukanie zatok w domu - kiedy przerwać zabieg?

Jeśli podczas płukania zatok pojawi się ból głowy, oznacza to, że zatoki powoli zostają udrożnione, a nieprzyjemne dolegliwości powinny minąć. Z kolei uczucie strzykania w uszach oznacza zmianę ciśnienia w trąbce Eustachiusza. Wtedy nie należy zbyt mocno wydmuchiwać nosa.

Zabieg należy przerwać wtedy, gdy pojawi się:

pieczenie nosa
szczypanie w nosie
krwawienie z nosa
uczucie pełności w uszach
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post