Guzy neuroendokrynne można skutecznie leczyć

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Guzy neuroendokrynne można skutecznie leczyć

Post autor: admin. med. »

Katowice: guzy neuroendokrynne można skutecznie leczyć
Guzy neuroendokrynne nawet w stadium z przerzutami można skutecznie leczyć, oferując pacjentom możliwość wieloletniego przeżycia - mówili w czwartek (15 września) w Katowicach uczestnicy VII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kontrowersje w Nowotworach Neuroendokrynnych".

Guzy te wywodzą się z komórek mogących produkować hormony i inne związki aktywne biologicznie - tzw. komórek neuroendokrynnych, które są obecne w gruczołach wydzielania wewnętrznego, ale też rozsiane w całym organizmie. Aż 70 proc. z nich rozwija się w obrębie układu pokarmowego - w żołądku, trzustce, jelitach. Nowotwory te rozwijają się powoli i często niezauważenie, a objawy mogą wskazywać na inne choroby.

- Chorzy trafiają do nas często już w zaawansowanej postaci choroby. W porównaniu z pacjentem cierpiącym na raka przewodu pokarmowego w podobnym stadium, chory z guzem neuroendokrynnym ma jeszcze wiele szans na długoletnie przeżycie - powiedziała podczas konferencji prasowej prof. Beata Kos-Kudła, kierownik Kliniki Endokrynologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach i przewodnicząca Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych.

Dodała, że można zahamować chorobę podając hormony tak, by była stabilna.

- Jeśli to nie wystarczy, łączymy je z izotopami, które niszczą guza. Są terapie celowane, możemy zaproponować leczenie chirurgiczne. Mamy więc sporo możliwości leczenia. Ważne jest postawienie diagnozy, dlatego staramy się dotrzeć do lekarzy rodzinnych. Trzeba myśleć, pamiętać o tym, że takie choroby w ogóle istnieją - podkreśliła.

Najczęstszy guz neuroendokrynny - tzw. rakowiak - powoduje biegunki, bóle brzucha, uderzenia gorąca i nagłe zaczerwienienia twarzy, zmiany skórne. Bywa mylony z zespołem jelita drażliwego, objawami menopauzy, a nawet z nerwicą. Guzy zlokalizowane w oskrzelach mogą z kolei dawać objawy naśladujące astmę.

źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post