Zespół bolesnego barku – ćwiczenia

Rehabilitacja: osób z uszkodzonym słuchem, pulmonologiczna, psychiatryczna, wirtualna rehabilitacja – innowacyjna metoda rehabilitacji z wykorzystaniem technologii komputerowych, fizjoterapia, zabiegi usprawniające
admin. med.

Zespół bolesnego barku – ćwiczenia

Post autor: admin. med. »

dr Elżbieta Mirek
Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym i z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej, Krakowski Specjalistyczny Szpital im. Jana Pawła II, Kraków
Zakład Rehabilitacji w Neurologii i Psychiatrii, AWF, Kraków
mgr Magdalena Filip
Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym i z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej, Krakowski Specjalistyczny Szpital im. Jana Pawła II, Kraków
1
Każde ćwiczenie należy powtórzyć kilkakrotnie, w tempie i zakresie możliwym do wykonania przez pacjenta bez pokonywania maksymalnego wysiłku. Należy wybierać ćwiczenia najkorzystniejsze dla siebie, a w razie wątpliwości skonsultować się z fizjoterapeutą.
Pozycja

Pacjent stoi przy stole, ręka niezajęta podparta na przedramieniu na stole, ręka boląca luźno zwisa wzdłuż tułowia, pacjent trzyma w niej półlitrową butelkę wody napełnioną w połowie, kolana lekko ugięte.
Ruch

Pacjent poprzez ruchy okrężne kolanami, przenosząc ciężar ciała do przodu i do tyłu, delikatnie wprawia w ruch rękę zajętą.
2

Pozycja

Pacjent leży na plecach, ręka zajęta zgięta w stawie barkowym ułożona na poduszce, nogi ugięte w stawach kolanowych i biodrowych.
Ruch

Pacjent wykonuje skręt kolanami w stronę przeciwną do zajętej ręki.

3

Pozycja

Pacjent leży na boku na stronie zajętej, ręka zajęta ułożona w wyproście w stawie barkowym, nogi ugięte w kolanach i biodrach.
Ruch

Skręt tułowia w tył, pacjent patrzy za wyprostowaną ręką.
4

Pozycja

Pacjent w klęku podpartym.
Ruch

Pacjent siada na piętach w możliwe największym bezbolesnym zakresie ruchu.
5
Pozycja

Pacjent stoi przodem do ściany, w zajętej ręce opartej o ścianę trzyma śliski materiał.
Ruch

Pacjent przesuwa zajętą rękę ze szmatką we wszystkich możliwych bezbolesnych zakresach ruchu, imitując mycie szyby.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post