Krwawienie przy skazie krwotocznej.

Choroby krwi i układu krwiotwórczego.
admin. med.

Krwawienie przy skazie krwotocznej.

Post autor: admin. med. »

Krwawienia u pacjentów ze skazami krwotocznymi
Skazy krwotoczne dzielimy na naczyniowe, płytkowe i osoczowe. Każdy z rodzajów skazy będzie w różny sposób manifestował się klinicznie. O skazach naczyniowych i płytkowych myślimy przy wybroczynach na skórze i śluzówkach, siniaczeniu, krwawieniu z nosa, a o skazie osoczowej przy wylewach domięśniowych, krwawieniach dostawowych czy późnych krwawieniach pourazowych. Skazy naczyniowe związane są z zaburzeniami budowy lub czynności drobnych naczyń krwionośnych. Dzielimy je na wrodzone lub nabyte.

Skazy płytkowe spowodowane są wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami jakościowymi płytek (przy prawidłowej ich liczbie) lub ilościowymi czyli zwiększeniem lub zmniejszeniem liczby płytek spowodowanym zwiększonym nieimmunizacyjnym niszczeniem płytek oraz immunizacyjnym niszczeniem płytek krwi oraz spadkiem produkcji płytek w szpiku. Również dzielimy je na wrodzone i nabyte) . Spotykamy też małopłytkowość wywołaną zwiększoną sekwestracją płytek (hipersplenizm). Najczęstszą małopłytkowością jest pierwotna małopłytkowość immunologiczna (primary immune trombocytopenia – ITP), nabyte schorzenie immunologiczne, charakteryzujące się izolowaną małopłytkowością (płytki <100 × 109/l,). U ponad 70% dzieci ustępuje ona samoistnie w ciągu kilku dni lub kilku miesięcy. W zależności od czasu trwania ITP wyróżnia się postać:

nowo rozpoznaną (do 3 m-cy choroby),

przetrwałą( 3 do 12 m-cy)

oraz przewlekłą (> 12 m-cy)

Rozpoznanie ITP ustala się po wykluczeniu innych stanów lub chorób przebiegających z małopłytkowością.

Skazy osoczowe cechuje brak wybroczyn i obecność wylewów domięśniowych, odstawowych, późnych, obfitych krwawienia po ekstrakcji zębów nie ustępujących po ucisku, późnych krwawień pooperacyjnych. Przy INR > 1,25 i APTT w normie myślimy o niedoborze cz VII. Przy INR w normie i przedłużonym APTT , o niedoborze cz VIII,IX,XI, XII lub ich inhibitorze , a przy przedłużonym INR i APTT o niedoborze cz V lub X .

Najczęstszą skazą osoczową jest choroba von Willebranda, a potem hemofilia. W jej postaci łagodnej (5 - 50% normy brakującego czynnika ) krwawienia występują po dużych urazach, ekstrakcjach zębów, operacjach. W postaci umiarkowanej (2-5% normy brakującego czynnika) obserwuje się poważne krwawienia pourazowe i pooperacyjne, rzadziej krwawienia do stawów i rzadko artropatię. W postaci ciężkiej ( < 1% normy brakującego czynnika) objawy wystepuja już pod koniec 1 r.ż. , spotykamy krwawienia po lekkich urazach nawracające krwawienia do stawów i mięśni, artropatie hemofilowa i zagrażające życiu krwawienia pooperacyjne.
Prof. dr hab. n med. Michał Matysiak - Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii WUM
źródło: medumedu.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post