Badanie CRP - Interpretacja wyniku CRP

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Badanie CRP - Interpretacja wyniku CRP

Post autor: admin. med. »

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest określenie w organizmie osoby badanej poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Podwyższony CRP świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Jakie są normy CRP?

CRP (białko C-reaktywne) to białko osocza z grupy tzw. białek ostrej fazy, które są produkowane przez wątrobę, a ich stężenie zwiększa się w przypadku infekcji. Stężenie CRP we krwi w trakcie infekcji może wzrosnąć nawet 1000-krotnie w ciągu jednego dnia.
Kiedy wykonuje się badanie CRP?

Badanie CRP wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się stan zapalny (infekcje pasożytnicze, grzybiczne, wirusowe, bakteryjne). Określenie poziomu białka C-reaktywnego jest podejmowane w celu monitorowania leczenia chorób autoimmunologicznych (np. toczeń rumieniowaty), niektórych nowotworów (np. białaczka), w różnego rodzaju infekcjach, zapaleniu trzustki, przy wykrywaniu odrzucania przeszczepów i w przypadku zaburzeń w obrębie układu naczyniowego (choroby sercowo-naczyniowe, np. zawał serca). Koszt badania wykonywanego prywatnie waha się od 10 do 15 zł w zależności od laboratorium.

Interpretacja wyniku badania CRP - norma CRP

Norma, czyli wartość prawidłowa białka CRP powinna mieścić się w przedziale 0,08 do 3,1 mg/l, jednak u palaczy, osób otyłych, z nadciśnieniem tętniczym może wynosić <10 mg/l.

CRP powyżej 3,1 do 10 mg/l z bardzo dużym prawdopodobieństwem wiąże się z obecnością reakcji zapalnej (najczęściej spowodowanej zakażeniem) w organizmie
CRP < 40 mg/l – oznacza łagodne zapalenia, infekcje wirusowe, ciążę
CRP < 200 mg/l – oznacza infekcje bakteryjne,
CRP < 500 mg/l – pojawia się w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych i oparzeń

Ważne

Warto zaznaczyć, że na stężenie CRP ma wpływ zarówno rasa, wiek, płeć jak i pora roku, a także takie czynniki jak nadciśnienie, cukrzyca i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.
Wpływ leków na wynik CRP

Niektóre leki mogą obniżać CRP - należą do nich leki stosowane w walce z cholesterolem:
Aspiryna, nawet w dużych dawkach, nie wpływa na poziom CRP.

statyny (obniżają wynik nawet o 20-30 procent) oraz fibraty, a także betablokery, stosowane m. in. w chorobach serca, nadczynności tarczycy czy jaskrze.


CRP w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Stężenie CRP pozwala również ocenić ryzyko sercowo-naczyniowe, pod warunkiem, że badanie wykonuje się w okresie wolnym od jakiejkolwiek choroby wywołującej reakcję zapalną, gdyż wynik CRP będzie wówczas niediagnostyczny.

CRP <1 mg/l – małe ryzyko sercowo-naczyniowe
CRP 1-3 mg/l – umiarkowane ryzyko sercowo-naczyniowe
CRP >3 mg/l – duże ryzyko sercowo-naczyniowe

Warto wiedzieć

High-Sensitivity CRP (hs CRP)

High-Sensitivity CRP to badanie CRP, które pozwala na precyzyjne oznaczanie niskich stężeń CRP nie przekraczających wartości dodatnich dla stanów zapalnych wykrywanych normalnym testem CRP. Uzyskany w teście hs CRP wynik oznaczenia CRP wyższy niż 10 mg/l stanowi przesłankę wdrożenia diagnostyki w kierunku chorób innych niż sercowo-naczyniowe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post