Darmowe leki dla seniorów:o czym jeszcze nie wiedzą pacjenci

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Darmowe leki dla seniorów:o czym jeszcze nie wiedzą pacjenci

Post autor: admin. med. »

Najczęstsze problemy osób starszych w związku z darmowymi lekami i sposoby ich rozwiązania przedstawia w Expresie Bydgoskim Małgorzata Pietrzak, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej (ORA) w Bydgoszczy.

Jak zauważa dziennik Express Bydgoski, część seniorów jest zaskoczonych, że recepty na darmowy lek nie otrzymają od lekarza specjalisty czy pracującego w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Małgorzata Pietrzak tłumaczy, że pacjent zapisany w przychodni ma swoją dokumentację medyczną, do której nie mają wglądu specjaliści czy lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Resort zdrowia uznał, że nie byłoby kontroli nad używaniem leków przez seniorów, którzy chodzą do kilku specjalistów i otrzymują kilka leków, które potem wchodzą w interakcje. Dlatego uprawnienia "receptowe" mają tylko lekarze POZ.

Prezes ORA podpowiada także, że w razie nieobecności naszego lekarza POZ możemy zgłosić się do innego, który wypisze receptę „S”, ale pod warunkiem, że pracuje w obrębie tej samej przychodni. W razie wyjazdu najlepiej zaopatrzyć się wcześniej w receptę u swojego lekarza POZ lub zabrać ze sobą zapas leków, bo żaden lekarz w innej miejscowości nie wystawi seniorowi recepty.

Dziennik zwraca uwagę, że seniorzy czują się zagubieni z innego także wtedy, gdy - choć lek znajduje się na liście - i tak muszą za niego "słono" płacić. Ekspertka wyjaśnia, że bezpłatne leki przypisane są konkretnym schorzeniom. Tak jest np w przypadku niektórych leków przeciwzakrzepowych stosowanych także przez pacjentów kardiologicznych. Wskazaniem do refundacji jest tylko zakrzepica, więc pozostali muszą płacić. Radzi, aby już w gabinetach pytać lekarzy, czy dany lek będzie za darmo.

Więcej: express.bydgoski.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post