Emeryturę można zwiększyć

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Emeryturę można zwiększyć

Post autor: admin. med. »

Emeryturę można zwiększyć nawet o 300 zł, ale wiedzą o tym nieliczni
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, emerytury ok. 700 tysięcy osób, których w 2009 r. pozbawiono prawa do pomostówek, mogą być wyższe od 100 do nawet 300 zł miesięcznie. Warunkiem jest jednak złożenie wniosku o rekompensatę, o czym wielu ubezpieczonych nie wie.

Prawo do zwiększenia emerytury pojawiło się w 2009 r., kiedy zaczęła obowiązywać ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Wówczas ok. 700 tys. osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach (nauczyciele, dziennikarze, kierowcy, kolejarze, mechanicy, a także pracownicy zakładów chemicznych, sektora energetycznego i petrochemii) zostało zmuszonych do aktywności zawodowej do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. W zamian przyznano im prawo do rekompensaty.

Aby ją otrzymać, trzeba wykazać się odpowiednim stażem na danym stanowisku, ale wypełniając wniosek o emeryturę, należy wskazać w stosownym polu, że chce się skorzystać z przysługującego zwiększenia.

Z wyliczeń DGP wynika, że emerytura może ulec podwyższeniu o 100 do nawet 300 zł. A to dlatego, że wzór będący podstawą wyliczenia takiego świadczenia powoduje, że kapitał początkowy z tego tytułu średnio jest zwiększany o jedną trzecią, przy czym jeszcze więcej otrzymają osoby pracujące długo w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Rekompensata przysługuje ubezpieczonemu urodzonemu po 31 grudnia 1948 r., jeżeli przed 1 stycznia 2009 r. wykonywał przez co najmniej 15 lat pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O świadczenie może się ubiegać osoba, która nie ma ustalonego prawa do emerytury (w tym do emerytury pomostowej). Prawo do rekompensaty jest niezależne od daty wydania decyzji o ustaleniu wysokości kapitału początkowego.

Więcej: gazetaprawna.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post