Jak postępować przy oparzeniach słonecznych?

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Jak postępować przy oparzeniach słonecznych?

Post autor: admin. med. »

dr n. med. Grzegorz Krasowski
Oddział Chirurgii Ogólnej Krapkowickiego Centrum Zdrowia
1. Jak postępować w przypadku oparzenia słonecznego I i II stopnia?
a. Jak stosować opatrunki żelowe (plastry) z jonami srebra w przypadku oparzeń II stopnia? Na jak długo należy je nakładać? Podobno należy je stosować przez 7 dni - czy po tym czasie rana jest zagojona i już nie ma konieczności przyklejania kolejnego plastra?
b. Jak postępować w razie oparzenia I stopnia? Czy schładzać ranę? Smarować jakimiś preparatami, typu pantenol z alantoiną, balsam? Czy przyniesie to dodatkowe korzyści w stosunku do schładzania i ochrony przed ekspozycją na słońce?

Artykuł na temat leczenia ran oparzeniowych omawiały w serwisie mp.pl dr J. Jędrys i dr A. Chrapusta Oparzenia. Ocena głębokości i powierzchni oparzenia oraz zaopatrzenie rany oparzeniowej.
Rany takie zazwyczaj goją się dość łatwo i niepowikłane nie wymagają specjalistycznych opatrunków. Sama powierzchowna rana oparzeniowa bezpośrednio po powstaniu jest jałowa i wymaga jedynie zabezpieczenia sterylnym opatrunkiem w celu ochrony przed zabrudzeniem, zainfekowaniem i dodatkowymi urazami. Niestety oparzona powierzchnia skóry szybko jest kolonizowana przez bakterie, co następnie może prowadzić do rozwoju zakażenia. Nie zmienia to jednak faktu że w początkowym okresie, bezpośrednio po oparzeniu, nie ma wskazań do stosowania opatrunków z dodatkiem substancji antyseptycznych, celowe natomiast są środki łagodzące odczyn zapalny, nawilżające skórę i ochraniające ją przed kolonizacją bakteryjną, takie jak np. sól srebrowa sulfatiazolu czy hydrożel z alginianem. Rany z pęcherzami, rany wydzielające płyn surowiczy dobrze jest zabezpieczyć opatrunkami hydrowłókninowymi lub alginaninowymi. Oparzenia wyższego stopnia, obejmujące głębsze warstwy skóry, o znacznej powierzchni oparzenia (powyżej 10% powierzchni ciała) lub zainfekowane wymagają leczenia specjalistycznego w ośrodku oparzeniowym.

źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post