Co oznacza zacienienie w płucu

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Co oznacza zacienienie w płucu

Post autor: admin. med. »

Pytanie nadesłane do redakcji

Opis RTG - w szczycie płuca lewego nieregularne zacienienie o wym. 42/11 mm, niecharakterystyczne. TK potwierdziła zacienienie i dalej nie wiem co to jest. 6 lat temu byłam operowana na złośliwy nowotwór piersi. Nie kaszlę, ale zawsze rano mam flegmę, lekarz stwierdził, że to alergiczne, że z nosa katar spływa mi do gardła. Co to może być? Czy to rak?

Odpowiedziała

lek. med. Iwona Witkiewicz
specjalista chorób płuc
Ordynator Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie
Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc i gruźlicy województwa zachodniopomorskiego

Szanowna Pani
pojedyncze zacienienie w płucu może być: rakiem płuca, guzem łagodnym, przerzutem raka innego narządu, ropniem płuca, naciekiem gruźliczym lub wieloma innymi zmianami.

W przypadku znalezienia nacieku, którego średnica przekracza 1 cm (a z taką zmianą mamy do czynienia w Pani przypadku) należy dążyć do ustalenia dokładnego, jednoznacznego rozpoznania wszelkimi dostępnymi metodami. Dlatego nie wolno poprzestać na wykonaniu jedynie badań obrazowych (RTG, TK), ale należy dążyć do uzyskania materiału tkankowego, np. drogą biopsji igłowej przez ścianę klatki piersiowej, czy też biopsji kleszczykowej podczas bronchofiberoskopii, czyli wziernikowania oskrzeli. Należy wykonać również badania bakteriologiczne, w tym również badań w kierunku prątków gruźlicy, zwłaszcza, że lokalizacja zmiany w Pani przypadku jest dość typowa dla gruźlicy.

Jeżeli mimo wielu wykonanych (najlepiej na oddziale pulmonologicznym) badań, nie uzyska się jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym ta zmiana jest, powinna być Pani (jeżeli ogólny stan zdrowia na to pozwala) przedstawiona chirurgowi klatki piersiowej w celu rozważenia wykonania zabiegu operacyjnego, najlepiej z tzw. oceną śródoperacyjną. Oznacza to, że już w czasie zabiegu histopatolog wstępnie określa charakter wyciętej zmiany, a zwłaszcza czy jest złośliwa, czy łagodna i w zależności od tego badania usuwa się albo tylko samą zmianę, jeżeli dotyczy to zmiany łagodnej, lub w przypadku zmian złośliwych płat lub więcej tak, aby wyciąć w granicach zdrowych tkanek, żeby ustrzec się ewentualnej wznowy choroby.

Lokalizacja Pani zmiany jest dość typowa dla gruźlicy, ale biorąc pod uwagę wywiad i przebytą chorobę nowotworową nie można sobie pozwolić na snucie przypuszczeń, tylko trzeba ustalić ostateczne rozpoznanie i w porę podjąć odpowiednie leczenie.

Wydzielina, którą Pani opisuje może mieć z tym związek, ale nie musi i koncepcja alergii jest równie prawdopodobna.

Mam nadzieję, że została już Pani skierowana na rzetelne badania tej zmiany i że sprawa wkrótce będzie ostatecznie wyjaśniona i zostanie podjęte skuteczne leczenie.


źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post