Bez stażu pracy nie będzie emerytury

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Bez stażu pracy nie będzie emerytury

Post autor: admin. med. »

ZUS proponuje rewolucyjne zmiany: bez stażu pracy nie dostaniesz emerytury

15 lat stażu pracy dla kobiet i 20 dla mężczyzn, to wiek poniżej którego emeryt nie będzie nabywał prawa do comiesięcznego świadczenia z ZUS. Zamiast tego dostanie jednorazowo zgromadzone dotychczas składki jako tzw. świadczenie zwrotne - to, jak informuje Rzeczpospolita, niejedyna propozycja zmian ubezpieczyciela.

W opinii ZUS po przejściu na emeryturę od wynagrodzenia pracownika czy zleceniobiorcy nie powinny już być pobierane żadnych składek. Tym samym emeryci stracą możliwość podwyższania swoich świadczeń przez wliczenie dodatkowego stażu wypracowanego po przejściu na emeryturę.

W ocenie ekspertów to dość ryzykowne rozwiązanie, gdyż doprowadzi do tego, że pracodawcy będą wręcz zachęcali pracowników do jak najwcześniejszego przejścia na emeryturę, bo będą mogli w ten sposób zaoszczędzić.

ZUS proponuje także zniesienie limitu przychodu, powyżej którego nie potrąca się składek na ubezpieczenia społeczne. Wynosi on równowartość 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie 121 650 zł przychodu rocznie. Po zmianach powyżej tej kwoty zatrudnieni nie będą opłacali już składek, jedynie wyższy podatek.

ZUS rekomenduje także zmiany, które mogą spowodować, że składki na ubezpieczenia społeczne będziemy płacili od każdej umowy. Znikną bowiem tzw. wyłączenia spod obowiązku zapłaty składek, które są obecnie chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorców do obniżania wysokości składek, jakie muszą płacić w związku z zatrudnieniem danej osoby.

Więcej: rp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post