Podwyzszony aldosteron

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
agau
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 22 gru 2015, o 05:48

Podwyzszony aldosteron

Post autor: agau »

Witam,
jestem kobieta, mam 34 lata i prawie od roku przeprowadzam badania ktore moglyby pomoc znalezc przyczyne podwyzszonego cisnienia.
Wszystko zaczelo sie od tego, ze po kilku epizodach totalnego wyczerpania i bardzo wysokiego pulsu po minimalnym czasie wiekszego wysilku (wspinanie sie po gorce, proba aerobiku- w obu przypadkach po kilku minutach ryzykowalam omdlenie), zdecydowalam sie zaglebic ten problem i znalezc jego przyczyne. dodam, ze jestem osoba pracujaca w biurze i przyznaje sie, ze ruchu mam bardzo malo, ale w moim wieku takie reakcje organizmu na wysilek wydaly mi sie dosc przesadzone.
Po zaleconych mi badaniach i egzaminach (EKG wysilkowy i w spoczynku, spirometria oraz holter cisnieniowy 24h) kardiolog stwierdzil nieadekwatna tachykardie zatokowa.
Skupil sie tez na wyniku holtera cisnieniowego ktore ujawnilo nadcisnienie tetnicze I stopnia. Lekarz, biorac pod uwage moj mlody wiek postanowil wykonac dodatkowe badania ktore pozwolilyby wykluczyc ewentualne choroby nerek odpowiedzialne za wtorne nadcisnienie.
Zlecil wiec badanie moczu 24h, ktore na szczescie nie dalo niepokojacych wynikow, oprocz jednej wartosci, ktora przyciagnela moja uwage: mianowicie z badania wynika, ze mam podwyzszony aldosteron 23,22mcg/24h (norma 2,50-18), a renine leciutko obnizona 1,4 ng/ml (norma 1,5-5,7).
Wybralam sie ze wszystkimi wynikami do mojego lekarza rodzinnego, ktory stwierdzil, ze badania sa w porzadku i nie ma sie czym martwic, zapisal tabletke na nadcisnienie i kazal wrocic za 2 tygodnie do kontroli.
Ja jednak mam watpliwosci czy moje wyniki sa rzeczywiscie dobre i moge spac spokojnie... czy nie stanie sie tak, ze leczac skutek (czyli nadcisnienie), wartosc aldosteronu w miedzyczasie wzrosnie i za jakis czas bede miala wieksze problemy? Powinnam wybrac sie do endokrynologa czy za rada lekarza rodzinnego zaczac lykac tabletki? Powiem szczerze, ze w moim wieku decyduje sie na to niechetnie, ale coz...

Nie wiem, czy moze to miec jakies powiazanie, ale dodam, ze w 2012 roku zostala mi zdiagnozowana nadczynnosc tarczycy (choroba Gravesa-Basedowa), ktora po leczeniu w obecnej chwili jest w porzadku.
Dziekuje i pozdrawiam,
Agnieszka
dimedicus

Re: Podwyzszony aldosteron

Post autor: dimedicus »

Spadek poziomu reniny a wzrost aldosteronu może wskazywać na hiperaldosteronizm pierwotny co może powodować wzrost ciśnienia a w konsekwencji wtórną przyczynę nadciśnienia.Jeśli w badaniach kontrolnych będą występować nadal takie wyniki różnicowe jak wyżej wskazane będzie wykonać TK nadnerczy czy nie występują zmiany.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post