Eliminacja odry w Ameryce Północnej i Południowej

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Eliminacja odry w Ameryce Północnej i Południowej

Post autor: admin. med. »

sciencedaily.com

Region Ameryki Północnej i Południowej jest pierwszym na świecie, w którym udało się osiągnąć całkowitą eliminacje odry. Sukces ten jest zwieńczeniem prowadzonego na obu kontynentach od 22 lat programu powszechnych szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce. Informację tę przekazano podczas obrad 55. Directing Council of the Pan American Health Organization/World Health Organization (PAHO/WHO).

Wśród chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, odra jest piątą chorobą, jaką udało się wyeliminować w regionie obu Ameryk. Wcześniej były to ospa prawdziwa – 1971 rok, poliomyelitis – 1994 rok oraz różyczka i zespół różyczki wrodzonej – 2015 rok (p. Eliminacja różyczki w Ameryce Północnej i Południowej – 15 lat walki zakończone sukcesem!).

International Expert Committee for Documenting and Verifying Measles, Rubella, and Congenital Rubella Syndrome Elimination in the Americas ocenił dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej odry dostarczone przez wszystkie kraje Regionu w okresie od 2015 do sierpnia 2016 roku i uznał, że spełnione są wszystkie kryteria eliminacji choroby.

– Sukces ten nie oznacza, że nasza praca się skończyła. Wirus odry wciąż krąży w innych częściach świata, dlatego musimy być przygotowani na zachorowania zawleczone. Bardzo ważne jest też utrzymywanie dużego wskaźnika wyszczepialności w populacji, a wszystkie przypadki zachorowań muszą być niezwłocznie zgłaszane odpowiednim organom – podkreśla Carissa F. Etienne, dyrektor PAHO/WHO.

Przed wprowadzeniem powszechnych szczepień przeciwko odrze, które rozpoczęto w 1980 roku, odra była przyczyną prawie 2,6 milionów zgonów rocznie na całym świecie. W latach 1971–1979 w Ameryce Północnej i Południowej z zachorowaniami na odrę było związanych ponad 100 000 zgonów. Przeprowadzone w Ameryce Południowej analizy efektywności kosztowej wskazują, że dzięki powszechnym szczepieniom przeciwko odrze w okresie od 2000 do 2020 roku uda się zapobiec prawie 3 milionom zachorowań i 16 000 zgonom z powodu odry.

Ostatni przypadek endemicznego zachorowania na odrę w Ameryce Północnej i Południowej odnotowano w 2002 roku. Biorąc jednak pod uwagę, że wirus odry nadal krąży w innych regionach świata, przypadki zachorowań zawleczonych z tych obszarów nadal notowane są w obu Amerykach. W 2015 roku zgłoszono 244 704 zachorowania na odrę na świecie, z czego ponad połowę odnotowano w krajach Afryki i Azji.

PAHO/WHO oraz International Expert Committee wskazują, że wszystkie kraje Ameryki Północnej i Południowej powinny wzmocnić system aktywnego nadzoru nad zachorowaniami oraz utrzymać odporność populacyjną kontynuując powszechne szczepienia przeciwko odrze – działania te pomogą utrzymać to, co udało się osiągnąć do tej pory.



źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post