Seks przy chorobach kręgosłupa

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Seks przy chorobach kręgosłupa

Post autor: admin. med. »

Schorzenia kręgosłupa wielu osobom ograniczają czy wręcz uniemożliwiają udane współżycie seksualne z powodu bólu – w miejsce zadowolenia i satysfakcji pojawiają się stres i frustracja, prowadzące często do zaniechania współżycia. Tak nie musi być!

Ból kręgosłupa i udany seks?

Udane i satysfakcjonujące pożycie seksualne jest niezwykle istotne dla związku i jego głębokich relacji, dlatego warto dowiedzieć się, jak znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu.
Pierwszy i podstawowy krok to wizyta u lekarza specjalisty lub terapeuty w celu otrzymania właściwej diagnozy oraz porady. Idealną sytuacją jest, gdy oboje partnerzy mogą równocześnie usłyszeć te informacje. Osobie niecierpiącej na schorzenie kręgosłupa, która nie doświadcza dolegliwości i bólu, może być trudno zrozumieć tę sytuację i często błędnie interpretuje zmniejszoną aktywność seksualną czy wręcz unikanie współżycia przez partnera, czując się stroną odrzuconą, nieatrakcyjną. Wspólna wizyta u lekarza czy terapeuty z pewnością pomoże obojgu zrozumieć właściwe przyczyny problemów oraz odzyskać satysfakcję z udanego współżycia seksualnego.

Sfera emocjonalna i psychologiczna

Dobra komunikacja i otwartość winny być podstawą każdego związku. Cierpliwy wyrozumiały partner potrafi skutecznie zredukować napięcie osoby z dolegliwościami kręgosłupa. Na początku konieczna jest szczera rozmowa, czyli przyznanie się do bólu kręgosłupa oraz obaw , jak ten fakt może ujemnie wpłynąć lub już wpływa na wasze życie seksualne. Warto poświęcić trochę wspólnego czasu i przedyskutować pięć poniższych zagadnień:
• Ból pleców - Gdzie boli? Jak mocno? Które ruchy lub pozycje łagodzą lub zwiększają ból?
• Popęd płciowy – Czy ból pleców zmniejsza Twój popęd seksualny? Spróbujcie wspólnie poszukać rozwiązania problemu.
• Emocje - Jak ból kręgosłupa wpływa na Twoje emocje? Czy występuje poczucie winy, zmniejszonej atrakcyjności, depresja?
• Ograniczenia fizyczne –Życie z bólem kręgosłupa niesie wiele ograniczeń dla ogólnej sprawności fizycznej w różnych aspektach życia. Jakie to są ograniczenia i potrzeby , również w sferze seksualności?
• Intymność – Jakie są fizyczne i psychiczne możliwości w ramach ograniczeń spowodowanych bólem pleców, by odczuwać wzajemną bliskość i satysfakcję z seksu?

Praktyczne zmiany

Wielu terapeutów zaleca przed rozpoczęciem współżycia delikatny masaż , gorącą kąpiel czy prysznic lub miejscowy okład z lodu, zaaplikowanie maści przeciwbólowej - jeżeli są to bóle pochodzenia mięśniowego. Zaleca się również zazycie właściwej tabletki przeciwbólowej. Zabiegi te skutecznie mogą zrelaksować mięśnie i ograniczyć ból. Należy pamiętać, że pomimo tych zabiegów ból może pojawić się w trakcie współżycia. Będąc świadomym ograniczeń, warto zaplanować swoje zachowania tak, aby uniknąć niezadowolenia i frustracji.

Zmiana pozycji

Zmodyfikujcie sposób zbliżenia stosując takie pozycje, które Twój kręgosłup najbardziej toleruje. Unikniecie wówczas nieprzyjemnego przerwania współżycia przez pojawienie się nagłego ostrego bólu, a tym samym Wasze życie seksualne będzie nadaj satysfakcjonujące.
Dla osób z bólem w dolnym odcinku kręgosłupa dwie zasadnicze pozycje (w zależności od typu schorzenia) mogą zredukować/zmniejszyć ból:
• Pozycja wyprostowana z tendencją do odgięcia w tył (przeporst) przynosi ulgę osobom z chorobą zwyrodnieniową lub przepukliną dysku. Pochylenie się w przód może natomiast powodować nasilenie bólu.

Mężczyźnie sprawi ulgę :
1. Pozycja „misjonarska” – kobieta leży na plecach z mocno ugiętym nogami w kierunku jej tułowia, tak by partner mógł stabilnie oprzeć się na rękach i odgiąć w tył.
2. Pozycja „na jeźdźca” - z tym, że mężczyzna leży na dość sztywnej powierzchni z podłożoną małą poduszką pod odcinkiem szyjnym oraz koniecznie pod odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa (może to być zrolowany ręcznik); partnerka może „usiąść” przodem lub tyłem.
Kobiecie sprawi ulgę:
1. Pozycja „misjonarska” – kobieta musi pamiętać o zabezpieczeniu dolnego odcinka kręgosłupa poprzez podłożenie małej poduszki lub zrolowanego ręcznika oraz o niezbyt mocnym ugięciu nóg; ewentualnie jedna noga może pozostać ugięta, druga natomiast powinna być wyprostowana.
2. Pozycja „na jeźdźca” – najlepiej kiedy partner siedzi na krześle, co ułatwia kobiecie kontrolowanie własnej pozycji
3. Pozycja „od tyłu” - kobieta może przyjąć pozycję na kolanach lub położyć się na brzuchu pamiętając o podłożeniu poduszki pod klatkę piersiową.
• Skłon w przód zalecane jest osobom ze stenozą kręgową (kanału lub otworów międzykręgowych). W tym schorzeniu pozycja wyprostowana jak i przeprost powodują zwiększenie dyskomfortu/narastanie bólu. Zaleca się postawę lekko przygarbioną z ramionami wyciągniętymi w przód .
Mężczyźnie sprawi ulgę :
Pozycja „od tyłu” - oboje partnerzy klęczą na łóżku lub kobieta klęczy na brzegu łóżka, a partner stoi pochylony w przód i opiera się dłońmi o lóżko
Pozycja „na łyżeczkę” – partnerzy leżą bokiem, kobieta tyłem do niego; ta intymna pozycja pozwala mężczyźnie przygarbić się nieco i wyciągnąć ramiona do przodu, umożliwiając równocześnie objąć czule kobietę.

Kobiecie sprawi ulgę:
Pozycja „misjonarska” – kobieta leży na plecach z mocno ugiętymi nogami, tak by kolana skierowane były lekko na boki.
Pozycja „na jeźdźca” – kobieta powinna jak najbardziej pochylić się w przód, tak by zbliżyć swoja klatkę piersiową do klatki partnera.
Kiedy przed rozpoczęciem aktu seksualnego bierze się pod uwagę powyższe rady, niejednokrotnie można uniknąć rozczarowania, pomimo schorzenia kręgosłupa swojego bądź partnera.
Zasadą jest, że partner z dolegliwościami powinien odgrywać w zbliżeniach rolę pasywną. Ruchy powinny być wolne i spokojne, tak by nie stwarzać dyskomfortu. Natomiast zdrowa osoba powinna łagodnie stymulować partnera nie zapominając o jego dolegliwościach.
Dla niektórych osób z silnym bólem kręgosłupa każda z powyższych dogodnych pozycji może okazać się zbyt bolesna. W takim przypadku partnerzy powinni zatrzymać się na delikatnym dotyku, masażu lub seksie oralnym. Niezdolność fizyczna nie powoduje ograniczeń zmysłowych- pamiętajcie więc o magii świec i subtelnej muzyce.
Warto zwrócic również uwagę na fakt, że udane życie seksualne, bliskość fizyczna oraz psychiczna i wzajemna czułość powodują redukcję stresu, a to często prowadzi do obniżenia dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post