Niektóre kobiety może nie otrzymać nawet emerytury minimalne

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Niektóre kobiety może nie otrzymać nawet emerytury minimalne

Post autor: admin. med. »

Wiele kobiet może nie otrzymać emerytury minimalnej
Kobiety przebywające na urlopie wychowawczym przed rokiem 1999 r. mogą mieć problemy, by dostać gwarantowany tysiąc złotych emerytury - zauważa Dziennik Gazeta Prawna. Prawo do tego świadczenia będzie uzależnione tylko od okresów składkowych - 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Po zmianach okres opieki nad potomstwem nie będzie uznawany - alarmuje DGP.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, aby ubiegać się o emeryturę, zainteresowani muszą przede wszystkim osiągnąć powszechny wiek emerytalny. Kobiety muszą udowodnić 22 lata składkowe i nieskładkowe, mężczyźni zaś 25 takich lat.

I tu pojawia się problem dotyczący urlopu wychowawczego. Jak tłumaczy Andrzej Strębski, niezależny ekspert emerytalny, kobiety, które zajmowały się dziećmi do końca 1998 r., mają ten okres zaliczany do stażu emerytalnego jako nieskładkowy. Po tym terminie zaś budżet państwa płaci składki za "wychowawczy".

Kobiety rodzące przed 1999 r. miały prawo do wychowawczego z powodu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie, bez względu na liczbę dzieci, do 6 lat. Natomiast dodatkowe 3 lata przysługiwały na każde dziecko, na które był przyznany zasiłek pielęgnacyjny.

Gdyby dzisiaj taka kobieta występowała o emeryturę minimalną, to w razie posiadania trójki dzieci musi udowodnić, że płacono za nią składki przez 16 lat.

Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej stwierdza, że pozbawienie ubezpieczonych możliwości doliczenia do stażu emerytalnego urlopu wychowawczego na dzieci urodzone przed 1999 r. może być niezgodne z konstytucją - prawo bowiem zadziała wstecz. Dodaje, że dyskryminuje przede wszystkim matki, które przejęły na siebie ciężar zajmowania się niepełnosprawnymi dziećmi.

Więcej: gazetaprawna.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post