Jesteśmy gotowi do przyjęcia pierwszego pacjenta

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Jesteśmy gotowi do przyjęcia pierwszego pacjenta

Post autor: admin. med. »

Jesteśmy gotowi do przyjęcia pierwszego pacjenta – deklarował w piątek prof. Marek Jeżabek z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej. 30 września, po trzech miesiącach negocjacji, doszło do podpisania umowy między Centrum Onkologii w Krakowie a Instytutem. Czas po temu był najwyższy – 15 października minie rok od otwarcia Centrum Cyklotronowego Bronowice.

Ośrodek, który powinien być chlubą polskiej onkologii, stał się dla niej raczej wyrzutem sumienia – przez niemal rok stał pusty, choć pacjentów, którzy potrzebowali terapii protonowej, nie brakowało i nie brakuje. O tym, że nawet w tej chwili w Centrum Onkologii są pacjenci, którzy mogą być leczeni protonoterapią, mówili tuż po podpisaniu umowy przedstawiciele szpitala.

Być może negocjacje między szpitalem a Instytutem Fizyki Jądrowej trwałyby jeszcze tygodniami, gdyby nie interwencja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pochwalił się nią na Facebooku sam wicepremier Jarosław Gowin: „Bardzo dobra i długo oczekiwana wiadomość! 30 września, po trzech miesiącach negocjacji została podpisana umowa pomiędzy Centrum Onkologii w Krakowie (COOK) a Instytutem Fizyki Jądrowej (IFJ PAN) w sprawie terapii protonowej dorosłych i dzieci. W negocjacje zaangażowany był wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin”.

Sukcesu na swoje konto nie może na pewno zapisać Ministerstwo Zdrowia, które wręcz ponosi odpowiedzialność za przewlekłość procedur związanych z refundacją leczenia terapią protonową w Bronowicach.

Kiedy pacjenci realnie mogą pojawić się w Centrum Cyklotronowym Bronowice? W poniedziałek mają ruszyć konsylia lekarskie, które zdecydują, kiedy i którzy pacjenci zostaną poddani terapii wiązką protonową. Onkolodzy na razie nie chcą powiedzieć, ilu pacjentów rzeczywiście może być poddanych takiej terapii – na razie Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnił finansowanie dla kilkunastu osób, ale wiadomo, że jeśli lekarze uznają konieczność leczenia większej liczby, NFZ za leczenie zapłaci.

Z terapii będą mogli korzystać zarówno dorośli pacjenci, jak i dzieci, u których – zwłaszcza w przypadku guzów mózgu – protonoterapia to często nie tylko optymalna, ale wręcz jedyna forma terapii, dająca szansę na uratowanie zdrowia i życia.



źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post