W szkołach wciąż nie znają przepisów o zaświadczeniach

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

W szkołach wciąż nie znają przepisów o zaświadczeniach

Post autor: admin. med. »

Wraz z początkiem roku szkolnego jak bumerang wraca problem zaświadczeń lekarskich, których bezpodstawnie wymaga się od uczniów. W wielu szkołach wysyła się w tym celu dzieci do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, co nie znajduje podstawy w przepisach, a ponadto rodzi niepotrzebne nieporozumienia między pacjentami a lekarzami.

Problem ten powrócił m.in. na Podkarpaciu, gdzie nagminnie do lekarzy rodzinnych zgłaszają się rodzice uczniów, którzy chcą uczestniczyć w różnych zajęciach sportowych. Do przychodni są kierowani przez szkoły (dyrekcję lub nauczycieli) po zaświadczenie o możliwości udziału w tych zajęciach.

Podkarpackie Porozumienie Zielonogórskie skierowało w związku z tym pismo do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie z prośbą o poinformowanie dyrektorów szkół w województwie o aktualnie obowiązujących przepisach w tej kwestii. Prezes Porozumienia Podkarpackiego Mariusz Małecki wyjaśnia w nim, że wydawanie takich zaświadczeń nie należy do obowiązków lekarza POZ.

„Nadzór nad zajęciami wychowania fizycznego z definicji sprawuje lekarz POZ, ale wyłącznie w ramach badań bilansowych, jako element badań profilaktycznych uczniów klas zerowych, w trzeciej klasie szkoły podstawowej, w pierwszej klasie gimnazjum i w pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej” - wylicza Małecki, powołując się na ministerialne rozporządzenie w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą z 28 sierpnia 2009 r. Z rozporządzenia wynika, że efektem wymienionych badań nie jest wydanie żadnego odrębnego zaświadczenia.

Zaświadczenia takie są wymagane od uczniów szkół lub klas sportowych lub też uczniów, biorących udział w zajęciach oraz zawodach organizowanych przez związki sportowe (rozporządzenie MZ z 14 kwietnia 2011 w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 12. rż. oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia). Prezes Podkarpackiego Porozumienia Zielonogórskiego podkreśla, że w takich sytuacjach zaświadczenie wydaje specjalista medycyny sportowej, a nie lekarz POZ.źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post