Szczepienie przeciwko grypie a ryzyko zgonu u pacjentów...

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Szczepienie przeciwko grypie a ryzyko zgonu u pacjentów...

Post autor: admin. med. »

Czy szczepienie przeciwko grypie zmniejszyło ryzyko zgonu u pacjentów z niewydolnością serca?
Omówienie artykułu: Effects of annual influenza vaccination on mortality in patients with heart failure
Blaya-Nováková V. i wsp.
Eur. J. Public Health. 2016; pii: ckw141
Czy szczepienie przeciwko grypie zmniejszyło ryzyko zgonu u pacjentów z niewydolnością serca?

Osoby z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego należą do grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy oraz wystąpienia jej powikłań. W przeprowadzonych dotychczas badaniach z randomizacją wykazano, że szczepienie tych pacjentów przeciwko grypie przynosi wymierne korzyści (p. Szczepienie przeciwko grypie korzystne u chorych na chorobę wieńcową – badanie FLUCAD, Czy szczepienie przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów z chorobą wieńcową?, Czy szczepienie przeciwko grypie ratuje życie pacjentom z chorobami sercowo-naczyniowymi?, Skuteczność szczepienia przeciwko grypie sezonowej chorych z grupy dużego ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych – metaanaliza). Obowiązujące wytyczne zalecają więc coroczne szczepienie przeciwko grypie osób z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego (p. Profilaktyka grypy – jakie zalecenia obowiązują w sezonie epidemicznym 2016/2017?).

Opublikowane we wrześniowym „The European Journal of Public Health” wyniki hiszpańskiego badania kohortowego, w którym oceniono, czy szczepienie przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zgonu niezależnie od przyczyny u pacjentów z niewydolnością serca, wydają się być kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść regularnego, corocznego szczepienia przeciwko grypie tej grupy pacjentów.

Wyjściową populację stanowiło 227 984 osób zarejestrowanych w elektronicznej bazie danych medycznych podstawowej opieki zdrowotnej, które obserwowano prospektywnie w okresie od 2006 do 2010 roku. Ostatecznie do badania zakwalifikowano grupę 3229 pacjentów (wiek śr. 73,6 lat; 37,5% mężczyźni) z potwierdzoną niewydolnością serca, wśród których 31,5% zaszczepiono przeciwko grypie każdego roku, 45,5% tylko w niektórych latach (szczepieni częściowo), a 23,1% nie szczepiono wcale. W analizowanym okresie odnotowano łącznie 650 (21%) zgonów niezależnie od przyczyny, a prawdopodobieństwo 4-letniego przeżycia pacjentów nieszczepionych/szczepionych częściowo oraz szczepionych każdego roku wyniosło odpowiednio 77,3% (95% CI: 75,4–79) oraz 81,7% (95% CI: 79,2–84).

Autorzy zaobserwowali, że w ciągu 4 lat osoby z niewydolnością serca szczepione przeciwko grypie każdego roku, w porównaniu z nieszczepionymi/szczepionymi częściowo, miały o 41% (95% CI: 16–59) mniejsze ryzyko zgonu niezależnie od przyczyny w trakcie sezonu epidemicznego grypy (od stycznia do kwietnia). W ciągu 4 lat na każdych 25 pacjentów z niewydolnością serca szczepionych przeciwko grypie co rok ratujemy 1 od zgonu w sezonie grypowym.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że ochronny efekt szczepienia pacjentów z niewydolnością serca przeciwko grypie udało się zaobserwować już przy względnie małym odsetku zaszczepionych. Dlatego działania w zakresie zdrowia publicznego powinny koncentrować się na promowaniu corocznego szczepienia przeciwko grypie, by tym samym uzyskać jak największe korzyści z tej profilaktyki.


źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post