Karmienie piersią ratuje życie matek i pozwala na oszczędności

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Karmienie piersią ratuje życie matek i pozwala na oszczędności

Post autor: admin. med. »

Karmienie piersią jest dobre nie tylko dla dzieci, ale także dla ich matek. Przynosi ich zdrowiu nawet więcej korzyści i chroni przed większą liczbą chorób, niż sądzono do tej pory - oceniają naukowcy z USA.

Odkrycia tego dokonali naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill (USA), a o wynikach swoich badań poinformowali na łamach pisma Maternal & Child Nutrition.

Według oficjalnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) przez pierwszych sześć miesięcy życia niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki (bez dokarmiania i dopajania), a następnie należy utrzymać karmienie piersią przynajmniej do ukończenia 12 miesięcy.

Po raz kolejny udowodniono, że wytyczne te mają głęboki sens. Naukowcy z Karoliny Północnej, kierowani przez dr Alison Stuebe, w swoim najnowszym badaniu udowodnili, że taki okres karmienia naturalnego zmniejsza u dzieci oraz ich matek ryzyko przedwczesnej śmierci oraz pomaga chronić przed wieloma groźnymi chorobami, przez co w samym USA pozwala zaoszczędzić przeszło 4,3 mld dolarów rocznie na kosztach opieki zdrowotnej.

- Wyraźnie pokazuje to, jak duże znaczenie ma polityka karmienia piersią - podkreśla dr Stuebe.

Obecnie w USA 22 proc. zatrudnionych matek wraca do pracy w ciągu 10 dni od porodu. Lepsza polityka w zakresie urlopów macierzyńskich mogłaby pomóc zmienić tę sytuację i zostać matkom dłużej ze swoimi dziećmi, co jest jednym z kluczowych elementów pozwalających karmić piersią dłużej. Uchwalenie płatnego urlopu rodzicielskiego wpłynęłoby korzystnie na życie i zdrowie kobiet i ich dzieci.

Autorka badania uważa także, że niezwykle ważne jest zapewnienie kobietom wsparcia laktacyjnego już od pierwszych chwil po porodzie.

- Odkryliśmy, że karmienie piersią przynosi znacznie więcej korzyści zdrowotnych i pozwala na większą redukcję kosztów, niż szacowano wcześniej - dodaje współautorka badania dr Melissa Bartick z Harvard Medical School i Cambridge Health Alliance. - Otrzymane przez nas wyniki powinny skłonić wszystkie szpitale położnicze do opracowania nowych programów wsparcia i edukacji, które pomogą świeżo upieczonym mamom w podjęciu i jak najdłuższym kontynuowaniu karmienia piersią.

Materiałem do omawianego badania były dane (z baz medycznych oraz rządowych) pochodzące od blisko 2 mln Amerykanek i ponad 3,5 mln urodzonych przez nie dzieci. Naukowcy pod kierunkiem dr Stuebe podzielili wszystkie uczestniczki na dwie grupy. W pierwszej z nich (modelowej) większość matek (90 proc.) karmiła swoje dzieci piersią, zgodnie z zaleceniami AAP. Panie z grupy drugiej (porównawczej) karmiły piersią w sposób bardziej typowy dla przeciętnej Amerykanki, czyli rzadziej i krócej, niż mówią zalecenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post