Wyniki badań leku na cukrzycę pod kątem powikłań sercowo-nac

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wyniki badań leku na cukrzycę pod kątem powikłań sercowo-nac

Post autor: admin. med. »

Pozytywne wyniki badań leku na cukrzycę pod kątem powikłań sercowo-naczyniowych
medscape.com

Drugi agonista receptora peptydu glukagonopodobnego typu 1 (GLP-1) wykazał pozytywne wyniki w badaniach pod kątem powikłań sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą typu 2.

U pacjentów, którym podawano jedną z dwóch dawek badanego preparatu semaglutydu, mającego długi półokres trwania i podawanego podskórnie raz w tygodniu zaobserwowano o 26% niższe ryzyko pierwotnego złożonego punktu końcowego pierwszego wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego zakończonego zgonem, zawału serca niezakończonego zgonem lub nieśmiertelnego udaru mózgu w ciągu dwóch lat w porównaniu do tych osób, które otrzymały placebo w badaniu preparatu – poinformowano podczas tegorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (European Association for the Study of Diabetes, EASD).

Semaglutyd okazał się również silnym czynnikiem obniżającym glikemię, który znacznie i trwale redukuje poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c, choć obniżenie glikemii nie było głównym celem badania. Zmniejszone ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych było w pierwszej kolejności spowodowane znaczącym 39-procentową redukcją w nieśmiertelnych udarach mózgu i 26-procentowym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia zawału serca niezakończonego zgonem; nie zaobserwowano różnic jeśli chodzi o zgony sercowo-naczyniowe w różnych częściach badania – 0,5 mg semaglutydu raz w tygodniu, 1,0 mg semaglutydu raz w tygodniu i odpowiednich grupach przyjmujących placebo. Liczba pacjentów, która musiała zostać poddana leczeniu, aby zapobiec pierwotnemu punktowi końcowemu w ciągu dwóch lat wyniosła 45.

Wyniki badań przeprowadzonych na 3200 pacjentach w 22 krajach podał główny badacz, kardiolog dr Steven Marso z Centrum Badań Medycznych w Kansas City. Kardiolog dr Lars Rydén ze Szpitala Uniwersytetu Karolinska w Sztokholmie nie uczestniczący w badaniach stwierdził, że zmniejszenie ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych dzięki semaglutydowi jest „dość znaczące i lepsze niż to, które można zaobserwować w niektórych testach preparatów kardiologicznych, np. leków trombolitycznych”.



źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post