Szczepienie przeciwko grypie pacjenta po autologicznym przes

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Szczepienie przeciwko grypie pacjenta po autologicznym przes

Post autor: admin. med. »

Szczepienie przeciwko grypie pacjenta po autologicznym przeszczepieniu szpiku
dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czy można szczepić przeciwko grypie pacjenta po autologicznym przeszczepieniu szpiku z powodu chłoniaka B-komórkowego, które wykonano w maju tego roku? W przeszłości u chorego usunięto również śledzionę.

Pacjenci po leczeniu nowotworów, w tym po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych szpiku (HSTC), są narażeni na zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu grypy i rozwoju jej powikłań. To zwiększone ryzyko utrzymuje się przez co najmniej kilka lat po HSCT. Dodatkowym czynnikiem ryzyka pacjenta jest brak śledziony, który sprzyja powikłaniom bakteryjnym. Aktualnie dostępne w Polsce szczepionki przeciwko grypie nie zawierają żywych wirusów i można je bezpiecznie podawać chorym po chemioterapii i przeszczepieniach szpiku. Z drugiej strony należy oczekiwać mniejszej skuteczności szczepień w tej grupie pacjentów. Wykonanie szczepienia co najmniej 6 miesięcy po HSCT wiąże się z większym prawdopodobieństwem uzyskania zadowalającej odpowiedzi immunologicznej. Co jeszcze można zrobić? Przede wszystkim należy zaszczepić wszystkie osoby kontaktujące się z pacjentem, w tym domowników, opiekunów i personel ochrony zdrowia (strategia kokonu) oraz dodatkowo regularnie stosować pozostałe metody profilaktyki zachorowań na grypę (higiena rąk, maseczki). Szczepienie przeciwko grypie chorych na nowotwory jest zalecane w polskim PSO na 2016 rok, a także w innych krajach np. w Stanach Zjednoczonych przez Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) i Infectious Diseases Society of America (IDSA). W swoich rekomendacjach dotyczących szczepień u pacjentów z zaburzeniami odporności, w tym brakiem śledziony, IDSA zaleca coroczne szczepienie inaktywowaną szczepionką przeciwko grypie (IIV) wszystkich pacjentów >6. miesiąca życia. Badania kliniczne wykazały, że IIV jest dobrze tolerowana i bezpieczna – nie notowano ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych, a częstość łagodnych odczynów była podobna jak u osób zdrowych. Jeżeli chodzi o pacjentów po HSCT IDSA zaleca coroczne szczepienie IIV wszystkich pacjentów po HSCT, którzy ukończyli 6. miesiąc życia (zalecenie silne, jakość danych średnia), przy czym szczepienie można przeprowadzić 6 miesięcy po HSCT (zalecenie silne, jakość danych średnia) lub po upływie 4 miesięcy w przypadku epidemii grypy potwierdzonej przez instytucje sanitarno-epidemiologiczne (zalecenie silne, jakość danych bardzo niska).

Podsumowując, pacjent powinien zostać zaszczepiony przeciwko grypie, jednak w celu uzyskania zadowalającej odpowiedzi na szczepienie trzeba odczekać co najmniej 6 miesięcy od HSTC, co przypada w listopadzie 2016 roku. Wyjątkiem jest wybuch epidemii grypy – wówczas należy niezwłocznie wykonać szczepienie. Należy natomiast już zaszczepić domowników (strategia kokonu) oraz stosować inne środki higieniczne zmniejszające ryzyko zakażenia (higiena rąk i kaszlu), co zmniejszy ryzyko zakażenia w środowisku domowym. Ze względu na niepełną skuteczność szczepień w razie wystąpienia objawów grypy lub po ekspozycji na grypę należy niezwłoczne zastosować leki przeciwwirusowe (oseltamiwir).


źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post