Minimalna emerytura i renta.

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Minimalna emerytura i renta.

Post autor: admin. med. »

Minimalna emerytura i renta: jest już projekt ustawy, skorzysta ponad milion osób
Zgodnie z informacją wiceministra rodziny i pracy Marcina Zielenieckiego resort rodziny ma już opracowany projekt ustawy w sprawie podwyżki najniższych rent i emerytur i obecnie jest on w fazie konsultacji społecznych. Z podwyższenia świadczeń ma skorzystać ponad milion emerytów i rencistów.

Zieleniecki odpowiadał w środę (5 października) na pytania Bożeny Borys-Szopy, Beaty Mazurek i Urszuli Ruseckiej (PiS) w sprawie podwyżki najniższych rent i emerytur.

- Rząd pani premier Beaty Szydło uznał 13 września 2016 r, że zachodzi potrzeba korekty obu mechanizmów. W tej chwili resort rodziny i pracy ma już opracowany projekt ustawy. Ten projekt jest w fazie konsultacji społecznych. Zakłada podwyższenie najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych - powiedział w Sejmie wiceminister.

Przypomniał, że najniższa emerytura z 882,56 zł brutto obecnie ma wzrosnąć do 1000 zł.

Przy rentach z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie to podwyżka z 676,75 zł do 750 zł, a przy rentach socjalnych z 741,35 zł do kwoty 840 zł.

Zieleniecki poinformował, że z podwyższenia świadczeń skorzysta ok. 800 tys. emerytów i rencistów pobierających świadczenia z ZUS i 350 tys. z systemu rolniczego. Wzrosną wszystkie renty socjalne - ok. 285 tys. osób otrzyma wyższe świadczenia - zaznaczył.

Podkreślił, że w nowelizacji określona będzie też minimalna kwota podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych o 10 zł. Podał, że skorzysta na tym 2,1 mln osób otrzymujących świadczenia z ZUS i prawie wszyscy w rolniczym systemie ubezpieczeń - 1,1 mln z 1,2 mln wszystkich otrzymujących świadczenia z KRUS.

Wiceminister podkreślił, że oprócz tych działań 1 marca 2017 r. zostanie przeprowadzona normalna, coroczna waloryzacja świadczeń. Na ten cel w budżecie zaplanowano 1,4 mld zł.

- Według naszych szacunków dokładnie taka sama kwota będzie dotyczyć podwyższenia najniższych świadczeń i zapewnienia minimum 10 zł waloryzacji - dodał.
źródło: rynekseniora.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post