Przewodnik po zdrowych węglowodanach.Czytać etykiety na towa

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
admin. med.

Przewodnik po zdrowych węglowodanach.Czytać etykiety na towa

Post autor: admin. med. »

Dominika Wnęk, dietetyk
Czytaj etykiety
To najłatwiejszy sposób, aby się zorientować, jaki dodatek cukru zawiera dany produkt.

Sacharoza jest głównym składnikiem cukru spożywczego, zwykle buraczanego lub trzcinowego. Niestety, cukier kryje się także pod innymi nazwami, jak: fruktoza, dekstroza czy maltoza. Im wyższą pozycję dany cukier zajmuje w wykazie składników, tym więcej dany produkt go zawiera.
Czy rzeczywiście trzeba unikać cukrów prostych?

I tak, i nie. Żywność, które została wyprodukowana z dodatkiem cukru, istotnie nie jest korzystna dla zdrowia. Nie należy jednak zapominać, że cukry proste występują także naturalnie w niektórych produktach i stanowią składnik prawidłowo zbilansowanej diety. Laktozę zawiera na przykład mleko.
Pieczywo wybieraj mądrze

To, czy nasze kanapki są zdrowe, zależy od ziarna przeznaczonego do wypieku pieczywa. Wybieraj pieczywo pełnoziarniste, które zawiera ziarno nieoczyszczone, dzięki czemu chleb obfituje w błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne.

Szczególnie polecany jest chleb żytni. Podkreśla się, że łatwo go przygotować z zachowaniem zasad racjonalnego procesu technologicznego, bez konieczności stosowania polepszaczy. Bakterie kwasu mlekowego wytwarzają substancje o charakterze antybakteryjnym i antypleśniowym, co pozwala na wyeliminowanie z produkcji chemicznych konserwantów, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Podczas przygotowania pieczywa żytniego dochodzi do fermentacji mlekowej, w wyniku której powstaje kwas mlekowy i octowy, nadający wypiekom szczególny smak i aromat.

W trakcie fermentacji mlekowej następuje ponadto rozkład soli kwasu fitynowego, z którymi wiąże się większość składników mineralnych zawartych w mące żytniej. Po 12 godzinach fermentacji w zakwasie pozostaje jedynie niewielka ilość tych soli, a to umożliwia pełne wykorzystanie przez organizm człowieka takich pierwiastków, jak: magnez, cynk, żelazo, wapń i fosfor.

Warto wspomnieć, że kwas mlekowy korzystnie wpływa na czynność przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom, hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych i sprzyja wzrostowi bakterii probiotycznych. Jest zalecany nawet dla osób z nadkwaśnością żołądka.
Owoce są słodkie!

Rzeczywiście, owoce są słodkie i zawierają cukry proste. Należy jednak jeść je regularnie, ponieważ stanowią doskonałe źródło błonnika pokarmowego, witamin i minerałów. Najbogatsze w błonnik pokarmowy są: porzeczki czarne i czerwone, maliny, czarne jagody, agrest, gruszki, jabłka i kiwi.
Czy wiesz, co pijesz?

Napoje, które pijesz w ciągu dnia, mogą dostarczać dużych ilości cukrów prostych. Najczęściej w tego typu napojach znajduje się syrop glukozowo-fruktozowy lub sacharoza. Informacja o tym, czym dany produkt jest słodzony, znajduje się na etykiecie.

Pamiętaj, że 100 g popularnego napoju gazowanego zawiera 10 g sacharozy.
1 płaska łyżeczka cukru (sacharozy) to około 5 g. W szklance napoju znajduje się więc aż 25 g sacharozy, czyli 5 płaskich łyżeczek cukru.

Pojawiają się dwa pytania – czy wypiłbyś tak słodką herbatę? ile łyżeczek cukru „wypijają” osoby, które dziennie spożywają 1,5 litra słodkiego napoju gazowanego?
Jeśli musisz słodzić, rób to ostrożnie

Jeśli dosładzasz napoje, jak kawa czy herbata, to staraj się to kontrolować. Jeżeli pijesz 3 kawy dziennie i do każdej szklanki wsypujesz 2 płaskie łyżeczki cukru, to dostarczasz do organizmu 30 g sacharozy (około 120 kcal). A jeśli pijesz dodatkowo słodzoną herbatę?
Rośliny strączkowe

To doskonałe źródło węglowodanów złożonych oraz błonnika pokarmowego. Największe ilości błonnika pokarmowego znajdują się w fasoli, soi i grochu. Soczewica, cieciorka i bób zawierają go mniej, ale i one stanowią dobre źródło tego składnika.
Do obiadu kasza czy ryż?

Kasze są źródłem najbardziej potrzebnych organizmowi węglowodanów, czyli węglowodanów złożonych. Włącz do jadłospisu kaszę gryczaną, pęczak, kaszę jaglaną i kaszę jęczmienną. Pamiętaj, że w sklepach są dostępne także produkty na bazie amarantusa i komosy ryżowej

Jeśli decydujesz się na ryż, to wybieraj ryż brązowy. To zdrowsza alternatywa ryżu białego, którego ziarno jest całkowicie obłuskane, a co za tym idzie pozbawione błonnika pokarmowego i licznych składników mineralnych.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post