Rak odbytnicy – odstęp czasowy między chemio- i radioterapią

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Rak odbytnicy – odstęp czasowy między chemio- i radioterapią

Post autor: admin. med. »

Jaki jest optymalny odstęp czasowy między chemio- i radioterapią a operacją u chorych na miejscowo zaawansowanego raka odbytnicy
Omówienie artykułu: Optimal timing to surgery after neoadjuvant chemoradiotherapy for locally advanced rectal cancer
Z. Sun i wsp.
J. Am. Coll. Surg., 2016; 222: 367–374

Opracował dr hab. n. med. Andrzej L. Komorowski
Metody: badanie obserwacyjne

Populacja: 11 760 dorosłych (mediana wieku 58 lat, mężczyźni 62%) chorych na raka odbytnicy w stopniu II lub III w klasyfikacji TNM poddanych neoadiuwantowej chemio- i radioterapii oraz operacji. Dane uzyskano z bazy National Cancer Data Base w USA obejmującej około 70% wszystkich rozpoznanych w tym kraju przypadków nowotworów odbytnicy.

Wyniki: Stwierdzono:

mediana czasu od zakończenia leczenia indukcyjnego do leczenia operacyjnego wyniosła 53 dni
prawdopodobieństwo zmniejszenia stopnia zaawansowania guza (downstaging) zwiększało się od zakończenia radioterapii <56. dnia (dłuższe odwlekanie zabiegu operacyjnego nie wiązało się z dalszym zmniejszeniem zaawansowania nowotworu, po tym czasie stwierdzono natomiast zwiększenie ryzyka zajęcia marginesu resekcji przez nowotwór)
większe ryzyko wykrycia zajęcia marginesu resekcji przez nowotwór w grupie chorych, w której czas do operacji wyniósł >56 dni w porównaniu z grupą operowanych wcześniej (OR 1,40, 95% CI 1,21–1,61)
większe prawdopodobieństwo zmniejszenia zaawansowania guza lub zajęcia węzłów chłonnych (downstaging) w grupie operowanej <56 dni po leczeniu indukcyjnym w porównaniu z grupą operowaną później (OR 1,2, 95% CI 1,02–1,23).

Wnioski

Wykonanie operacji z powodu raka odbytnicy do 56 dni od zakończenia chemio- i radioterapii wiąże się z większym prawdopodobieństwem uzyskania odpowiedzi miejscowej guza oraz ujemnych marginesów resekcji.

Od Redakcji
Wyniki tego badania należy interpretować ostrożnie, ponieważ oceniane w nim punkty końcowe (zajęcie marginesu operacyjnego, downstaging) są punktami patologicznymi a nie klinicznymi. Zgodnie z obecną wiedzą zarówno zajęcie marginesów jak i stopień zaawansowania miejscowego wpływają na odległe wyniki leczenia, ale tego rodzaju wniosek nie wypływa bezpośrednio z prezentowanego doniesienia.

źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post