Zaostrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów i niewielkim kr

Choroby reumatyczne, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, stany zapalnymi tkanki łącznej, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie.
admin. med.

Zaostrzenie reumatoidalnego zapalenia stawów i niewielkim kr

Post autor: admin. med. »

Diagnostyka radiologiczna. 53-letni mężczyzna z zaostrzeniem reumatoidalnego zapalenia stawów i niewielkim krwiopluciem
07.10.2016
dr n. med. Piotr Grzanka, Dział Diagnostyki Obrazowej, Szpital Wojewódzki w Opolu

53-letni mężczyzna, palacz tytoniu (28 paczkolat), chorujący od 6 lat na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zgłosił się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z powodu zaostrzenia dolegliwości. Po trwającej 14 miesięcy remisji choroby pojawił się obrzęk, bolesność małych stawów rąk i trwająca ponad godzinę sztywność poranna. Powiększyły się wcześniej występujące podskórne guzki reumatoidalne. Objawy te, wraz z ogólnym osłabieniem, narastały od tygodnia, obecnie utrudniały poranne czynności, takie jak zapinanie guzików ubrania. Ponadto u chorego jednorazowo wystąpił kaszel z niewielkim krwiopluciem.

W badaniu przedmiotowym stwierdzono po lewej stronie klatki piersiowej stłumienie odgłosu opukowego do wysokości dolnego kąta łopatki. Chorego skierowano na szereg badań diagnostycznych, w tym wykonano RTG klatki piersiowej
U chorych na RZS często dochodzi do zajęcia układu oddechowego. Zmiany mogą przebiegać bezobjawowo lub z objawami klinicznymi. Zaburzenia czynności płuc stwierdza się u 40% chorych. Zmiany najczęściej dotyczą:
1) dróg oddechowych (rozstrzenie oskrzeli znajduje się w tomografii komputerowej [TK] nawet u 30% chorych)
2) miąższu płuc (u chorych na RZS zmiany śródmiąższowe płuc są drugą przyczyną zgonu, po zakażeniach)
3) opłucnej (zgrubienia, płyn).

U chorego RTG ukazuje płyn w lewej jamie opłucnej. Jednostronnie lub rzadziej obustronnie występujący płyn w jamie opłucnej stwierdza się u 5% chorych na RZS. Plamiste cienie (ryc. 2, strzałki) w okresie zaostrzenia choroby wskazują na guzki reumatoidalne, które poza częstą lokalizacją w tkankach miękkich i tkance podskórnej, mogą występować również w narządach wewnętrznych, w tym przypadku w płucach. Reumatoidalne guzki w płucach na RTG znajduje się u 1% chorych, w TK u 22% a w badaniach autopsyjnych u 32%. Guzki te częściej występują u osób z podskórnymi guzkami reumatoidalnymi, u palących tytoń i często (ok. 50% przypadków) ulegają rozpadowi. Rozpadowi może towarzyszyć krwioplucie (jak u opisanego chorego) i inne następstwa, jak odma opłucnowa.

W celu dokładniejszej oceny zmian i ewentualnej diagnostyki różnicowej z innymi chorobami płuc, wykonano TK klatki piersiowej. Uwidoczniono umiarkowaną ilość płynu w jamie opłucnej po stronie lewej i dodatkowo niewielką ilość po stronie prawej oraz liczniejsze niż na RTG guzki. W guzkach występował rozpad . TK wykonana po 2 miesiącach skutecznego leczenia ujawniła zmniejszenie ilości płynu w jamach opłucnej i regresję cieni guzkowych. W czasie remisji choroby grubościenne guzki się zmniejszają, ściana zwykle staje się cienka, niekiedy mogą całkowicie znikać.

Opisani w kilku ostatnich zagadkach chorzy na chorobę układową dobrze ilustrują zasadę, że w przypadkach rozpoznanej choroby układowej należy zawsze ustalić, czy doszło do zajęcia narządów klatki piersiowej, oraz że w przypadku diagnostyki chorób klatki piersiowej należy w różnicowaniu uwzględnić chorobę układową.

Pytanie
Jakie powinno być rozpoznanie?
Płyn w lewej jamie opłucnej, cienie guzkowe w płucu prawym
źródło: mp.pl/Jak cytować: Grzanka P.: Praktyka kliniczna – diagnostyka radiologiczna: 53-letni mężczyzna z zaostrzeniem reumatoidalnego zapalenia stawów i niewielkim krwiopluciem. Med. Prakt., 2016; 5: 73–75
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post