Kiedy trzeba wykonać badanie usg jąder?

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Kiedy trzeba wykonać badanie usg jąder?

Post autor: admin. med. »

USG Jąder
Przebieg badania USG jąder

USG jąder jest badaniem bezbolesnym i całkowicie bezinwazyjnym. Nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, ani zagrożeń, więc można je wykonywać dowolną liczę razy. Badanie przeprowadza się przy pomocy dźwięków o wysokiej częstotliwości (ultradźwięków), które docierają do badanych tkanek i narządów. Lekarz przykłada głowicę USG, wcześniej pokrytą specjalnym żelem, do ciała pacjenta. Ultradźwięki emitowane przez głowicę docierają do badanych tkanek i powracają jako echo, które jest rejestrowane. Pacjent jest w tym czasie w wygodnej pozycji leżącej na plecach. Czasami tylko konieczne jest przybranie pozycji stojącej, do wykonania tzw. próby Valsalvy. Polega ona na wstrzymaniu oddechu i wytworzeniu tłoczni brzusznej.

Ta metoda diagnostyczna pozwala na ocenę wszystkich nieprawidłowości w wielkości, a także budowie jąder oraz najądrzy i moszny. Pacjent nie musi się do badania wcześniej przygotowywać. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty i dokumentację chorobową. USG jąder można wykonywać u pacjentów w każdym wieku.
Wskazania do wykonania USG jąder

Na USG jąder warto zgłosić się w przypadku bólów moszny oraz gdy ulega ona powiększeniu, pojawił się guz lub torbiel jądra, wyciek z cewki moczowej, uraz czy nieprawidłowa sprężystość jądra w badaniu palpacyjnym. Może też się zdarzyć, że w worku mosznowym nie będzie jądra, a przyczyny tego stanu ustali właśnie to badanie. Zaleca się je również w przypadku długich niepowodzeń w zakresie płodzenia potomka. Pozwala także na rozpoznanie zmian nowotworowych, żylaków powrózka nasiennego i wodniaka jądra.

Dzięki USG jąder można ocenić guzy w obrębie moszny, sprawdzić czy jest to zmiana lita, płynna czy mieszana i ustalić jej dokładną lokalizację. Badanie pozwala na ocenę zmian pourazowych w obrębie moszny, a także diagnostykę bólu lub obrzęku moszny. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku wystąpienia stanów zapalnych i skrętu jądra.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post