Kobiet z depresją poporodową

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Kobiet z depresją poporodową

Post autor: admin. med. »

RPD: co MZ robi ws. kobiet z depresją poporodową?
Depresja poporodowa - co to takiego?

Depresja poporodowa jest zaburzeniem efektywnym ze spektrum depresji. Objawy które występują przy depresji poporodowej, są takie same jak zaburzenia depresyjne typu reaktywnego, a cechą charakterystyczną depresji poporodowej jest okres jej pojawienia się - jak sama nazwa wskazuje - po urodzeniu dziecka.

Depresja poporodowa dotyka nawet 20% kobiet. Oznacza to, że co piąta kobieta ma problemy psychologiczne po urodzeniu dziecka. Depresja poporodowa bywa mylona z tzw. Baby Blues, nie są to jednak pojęcia tożsame. Depresja poporodowa jest wymagającą leczenia chorobą.

Rozpoznanie depresji poporodowej należy do lekarza psychiatry. Najczęściej wykorzystywana w tym celu jest skala depresji poporodowej Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS). Skala złożona jest z 10 pytań, a przeprowadzenie badania zajmuje kilka minut. Wynik na poziomie 10 punktów świadczy o tym, że stan depresyjny mógł się pojawić i potrzebne jest dalsze rozpoznawanie sytuacji chorej.

Depresja poporodowa należy do najczęściej pojawiającego się spektrum zaburzeń psychicznych okołoporodowych. Innymi zaburzeniami okołoporodowymi, poza depresją poporodową, są też:

Depresja w czasie ciąży
Baby Blues
PTSD, czyli poporodowy stres pourazowy
Psychoza poporodowa



Depresja poporodowa dotyka nawet 30 proc. kobiet. W wystąpieniu do Konstantego Radziwiłła Rzecznik Praw Dziecka pyta m.in. o skalę rozpoznawania tej choroby, aktualne tendencje epidemiologiczne, formę gwarantowanej opieki w ramach świadczeń zdrowotnych, ewentualne braki kadrowe i organizacyjne, potrzebne do jej udzielania, zakres kształcenia lekarzy ginekologów, oraz programy profilaktyczne.

W wystąpieniu generalnym do ministra zdrowia Marek Michalak wskazuje, że problem depresji poporodowej może dotyczyć nawet 30 proc. kobiet. Tymczasem wciąż powszechne jest postrzeganie objawów depresji poporodowej jako kaprysu bądź przewrażliwienia.

Lekceważenie dolegliwości powoduje, że schorzeniu temu poświęca się zbyt mało uwagi. Trzeba podkreślić, że depresja poporodowa dotyka kobiety, ale grupą doznającą następstw choroby (zaniedbywanie, otrzymywanie negatywnych emocji, możliwość skrzywdzenia) są dzieci – pisze Rzecznik.

W opinii RPD, wszyscy pracownicy medyczni opiekujący się kobietą w okresie poporodowym powinni być przygotowani do prowadzenia podstawowej pomocy kobietom, a ogromną rolę w profilaktyce depresji poporodowej mogą spełnić położne środowiskowe.

W wystąpieniu do Konstantego Radziwiłła Rzecznik Praw Dziecka pyta m.in. o skalę rozpoznawania tej choroby, aktualne tendencje epidemiologiczne, formę gwarantowanej opieki w ramach świadczeń zdrowotnych, ewentualne braki kadrowe i organizacyjne, potrzebne do jej udzielania, zakres kształcenia lekarzy ginekologów, oraz programy profilaktyczne.
Aleksandra Smolińska
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post