Program 75+ obliguje seniorów do częstszych wizyt u lekarzy

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Program 75+ obliguje seniorów do częstszych wizyt u lekarzy

Post autor: admin. med. »

Program 75+ obliguje seniorów do częstszych wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Według jednej ze specjalistek chorób wewnętrznych i geriatrii ta sytuacja mocno obciąża nie tylko lekarzy pierwszego kontaktu, ale też opiekunów takich chorych, bo to zwykle oni umawiają wizyty i czekają w kolejkach.

Jak twierdzi w portalu gazeta.pl dr Milena Słoń, specjalistka chorób wewnętrznych i geriatrii, trudno powiedzieć, czy założeniem programu jest to, aby osoby po 75. r.ż. były poddawane częstszym badaniom, czy też wręcz przeciwnie - aby dostawały recepty bez badania.

Ekspertka wskazuje, że przewlekle chory senior jest „oglądany“ przez lekarza zwykle raz na 6-12 tygodni. Teraz chory wymaga w tym samym czasie dwóch wizyt. Jak zauważa, trudno sobie wyobrazić, że lekarze będą wystawiać recepty bez oglądania pacjenta, opierając się jedynie na "karteczce" od specjalisty. Podkreśla, że ta sytuacja mocno obciąża lekarzy pierwszego kontaktu, ale również opiekuna seniora, bo to zwykle on umawia wizyty, załatwia skierowania i recepty oraz czeka w kolejkach.

Jak czytamy na portalu gazeta.pl, Milena Słoń wskazuje także na pewne mankamenty programu i powołuje się na obowiązujące rozporządzenie, które mówi wyraźnie, że pacjent ma być leczony jak dotychczas, a jeśli któryś ze stosowanych leków akurat jest na liście, to teraz powinien otrzymać go za darmo.

Szukanie darmowych odpowiedników dotychczas stosowanych leków jest w opinii specjalistki nadużyciem, ponieważ finalnie to kontroler ocenia, czy zmiana leku była uzasadniona, więc jeśli uzna, że nie, to nakłada na lekarza karę administracyjną. To oznacza, że lekarz odpowiada finansowo, a ewentualnej sprawiedliwości może dochodzić dopiero w sądzie.

Więcej: zdrowie.gazeta.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post