wylew IV stopnia u noworodka urodzonego w terminie

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
mnowak
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 15 paź 2016, o 19:33

wylew IV stopnia u noworodka urodzonego w terminie

Post autor: mnowak »

Medyczne Forum› Neurologia › Wylew IV stopnia u noworodka urodzonego w terminie
Wylew IV stopnia u noworodka urodzonego w terminie

Szanowni Forumowicze,
po koniec maja urodziłam syna na początku 42 tc. W drugiej dobie życia wystąpiły drgawki kloniczne prawostronne, włączono Luminal z dobrym skutkiem, USG przezciemiączkowe wykazało wylew IV stopnia - krwawienie do tkanki nerwowej w okolicy skroniowo-ciemieniowej po stronie lewej o wymiarach 35x23x27mm, początkowo z efektem masy, po kolejnych badaniach USG zaobserwowano cofanie się obrzęku. Dodatkowo cechy krwawienia podpajęczynówkowego w okolicy móżdżku po stronie lewej. Badanie dna oka prawidłowe, wykluczono infekcję, zaburzenia metaboliczne, etc. Od momentu włączenia luminalu brak epizodów, jesteśmy na etapie odstawiania, ponieważ EEG i rezonans nie wykazały wyładowań. Na dzień dzisiejszy jesteśmy po MRI, na którym widać jamę porencefaliczną wielkości 29x21x27mm w obrębie tylnej części lewego płata czołowego, powyżej płata skroniowego, bocznie do komory bocznej. Obejmuje korę, istotę białą i górną część torebki wewnętrznej. Dziecko ma cechy niedowładu spastycznego prawostronnego, jest pogodny, prawidłowo reaguje, jest rehabilitowany ze względu na wzmożone napięcie po prawej stronie.
Chciałabym wiedzieć, czy ktoś z Państwa miał podobny przypadek - póki co znajduję tylko informacje o dzieciach po wylewach związanych z przedwczesnym porodem, a z tego co nam mówiono jest spora różnica w dalszym rozwoju. Tylko jaka? I, przede wszystkim, za co odpowiada dokładnie akurat ta część mózgu? Wiem, że jej uszkodzenie (a w tym przypadku brak) odpowiada między innymi za niedowład prawostronny, tyle nam powiedział nasz neurolog. Ale za co jeszcze? Czy rzeczywiście wchodzą w grę również zmiany psychiczne i zaburzenia mowy?
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Pozdrawiam
drTeresa

Re: wylew IV stopnia u noworodka urodzonego w terminie

Post autor: drTeresa »

Wylew IV stopnia zalicza się do ciężkich.Wymaga ciągłej obserwacji,w większości objawy z czasem przechodzą,tu widać się cofają co jest dobrym objawem
Trudno ocenic jak będzie dalej ale może wystąpić afazja Wernickiego ,asynergia,problemy ze słuchem i mową,wzrokowe,w późniejszym okresie dyskalkulia.Czy wystąpią,tego dziś nikt nie oceni,ważne że są postępy,wyniki EEG i RMI dobre.Czas pokaże.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post