Hospicja perinatalne nadal poza NFZ

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Hospicja perinatalne nadal poza NFZ

Post autor: Asystentka »

Hospicja perinatalne: placówki (na razie) poza systemem
W całym kraju jest ich kilkanaście, prowadzą je fundacje, stowarzyszenia, a przypadki, którymi się zajmują, obejmują najcięższe wady wrodzone. Hospicja perinatalne funkcjonują obecnie poza systemem opieki zdrowotnej. Rząd zapowiada, że to się zmieni. W MRPiPS trwają konsultacje w tej sprawie.

Hospicja perinatalne to placówki szczególne - obejmują pomocą dziecko i jego rodziców jeszcze w trakcie ciąży. Towarzyszą im od momentu zdiagnozowania wady letalnej, czyli takiej - która bez względu na podjęte leczenie kończy się przedwczesną śmiercią - podczas porodu i w trakcie opieki nad urodzonym, chorym dzieckiem.

Obecnie nie ma systemu ani standardów dla hospicjów perinatalnych w Polsce. Każda z kilkunastu działających placówek wypracowała własny model postępowania. To ma się jednak zmienić. Resort rodziny w porozumieniu z ministerstwami finansów i zdrowia opracowuje program wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne. Zapowiedziała to premier Beata Szydło po tym, jak Sejm odrzucił obywatelski projekt komitetu "Stop aborcji", zakładający całkowity zakaz przerywania ciąży.

Jednym z elementów programu ma być opieka prenatalna oraz nad urodzonym już dzieckiem. W Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odbyło się we wtorek spotkanie z przedstawicielami Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, a w sobotę, w Lublinie wiceminister Krzysztof Michałkiewicz ma się spotkać z Ogólnopolskim Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej (OFPOP).

W środowisku rysuje się spór o to, jak przyszły system ma wyglądać. Warszawskie Hospicjum dla Dzieci zaproponowało bowiem, by ogólnokrajową sieć oprzeć o wzorce wypracowane w tej właśnie placówce, budzi to jednak sprzeciw pozostałych ośrodków. OFPOP przygotowuje list, który w sobotę chce wręczyć wiceministrowi Michałkiewiczowi.

MRPiPS nie udziela na razie informacji na temat szczegółów prowadzonych konsultacji. Projekt ustawy wprowadzającej program wsparcia dla rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne ma być gotowy do końca października.

Projekt musi określić wszystko od podstaw, bowiem obecnie - jak wskazuje dyrektor medyczny Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci Krzysztof Nawrocki - w słowniku administracyjnym nie istnieje pojęcie "hospicjum perinatalne".

- Stąd też nie jest ono finansowane przez płatnika czyli Narodowy Fundusz Zdrowia, nie może mieć pieczątki. Funkcjonuje w całej Polsce na zasadzie fundacji, stowarzyszeń, przy hospicjach dla dzieci, bo wiemy, że jest taka potrzeba - powiedział PAP Nawrocki.

Czas opieki hospicyjnej perinatalnej bywa bardzo różny. Bywa, że pomoc kończy się na kilku spotkaniach z psychologiem, bo dochodzi do poronienia, czasem dziecko żyje 3o minut, a czasem pomoc trwa lata.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post