Dokładność badań poziomu hemoglobiny glikowanej, wątpliwa?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Dokładność badań poziomu hemoglobiny glikowanej, wątpliwa?

Post autor: Asystentka »

Naukowcy kwestionują dokładność badań poziomu hemoglobiny glikowanej

Zespół uczonych z Harvard Medical School i Szpitala Ogólnego w Massachusetts sugeruje, że choć wiarygodne, badania poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) powszechnie stosowane do określania stopnia wyrównania cukrzycy, mogłyby być bardziej dokładne, gdyby uwzględniały cykl życia erytrocytów.

W badaniu opublikowanym na łamach Science Translational Medicine naukowcy wykazali, że niebranie pod uwagę wieku erytrocytów podczas badań poziomu hemoglobiny glikowanej prowadzi do identycznych wyników badań osób ze średnią glikemią, która może różnić się o 0,8 mmol/l (15 mg/dl).
HbA1c jest badaniem stosowanym przez lekarzy do określania średniej wartości glikemii z około trzech miesięcy. Obliczenia uwzględniają pomiar hemoglobiny, która trwale wiąże się z glukozą w czerwonych krwinkach w ciągu kilku miesięcy. Średnia długość życia erytrocytów wynosi 120 dni, choć różne czynniki, jak np. sposób odżywiania, stres i choroby mogą wpływać na tę wartość.

Uczeni oceniali wpływ zróżnicowania wiekowego wśród erytrocytów za pośrednictwem badań poziomu hemoglobiny glikowanej u 200 pacjentów. Zaobserwowano niedokładności w ocenie u jednej trzeciej pacjentów, co mogło wynikać z indywidualnego zróżnicowania wieku czerwonych krwinek. Aby uzyskać nowe średnie wartości glikemii naukowcy w doświadczeniu uwzględnili wiek czerwonych krwinek pacjentów w badaniu poziomu hemoglobiny glikowanej. Następnie porównali je z wynikami otrzymanymi z systemu ciągłego monitorowania glukozy. W efekcie okazało się, że badanie HbA1c osób o całkiem odmiennej glikemii może prowadzić do otrzymania podobnych wyników.

Pomiar hemoglobiny glikowanej dostarcza wyniki znacząco różniące się (na poziomie 0,8 mmol/l lub więcej) u jednej trzeciej pacjentów. Jednakże po wprowadzeniu korekty uwzględniającej wiek czerwonych krwinek odsetek błędu zmniejszył się do jednej dziesiątej. I tak u jednego z pacjentów oznaczenie hemoglobiny glikowanej wykazało 65 mmol/mol (8,1%), prowadząc do szacowanej glikemii wynoszącej 10,3 mmol/l. Gdy naukowcy uwzględnili wiek erytrocytów (jedynie 45 dni), wartość glikemii wzrosła do 11,6 mmol/l. Powyższe wyniki są dowodem na to, że połączenie pomiaru hemoglobiny glikowanej z wiekiem czerwonych krwinek znacznie zwiększa dokładność badania poziomu glukozy we krwi.

Oznaczanie HbA1c jest dość dokładnym badaniem, jednakże wszelkie możliwości zwiększenia precyzji testów mogą przynosić korzyści, w szczególności w wykrywaniu stanów przedcukrzycowych i cukrzycy typu 2.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post